MamBiznes.pl

Czy w budynku porolniczym można prowadzić działalność przemysłową?

Pobieranie danych ...

Prowadzę działalność związaną z przetwórstwem tworzyw sztucznych. Posiadam niezbędne zezwolenie na tego typu działalność, jednak na budynek w którym odbywa się produkcja nie posiadam żadnej dokumentacji. Jest to stary budynek, wykorzystywany przez wiele lat do celów rolniczych. Czy powinienem przekształcić (przemianować) ten budynek na budynek przemysłowy? Do kogo mogę się zwrócić w tej sprawie? Czy też można prowadzić działalność w tym budynku bez przekształcania, płacąc podatek jak od budynku przemysłowego?

Można prowadzić działalność gospodarczą w budynku porolniczym. Ustawa prawo budowlane oraz ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zakazuje tego rodzaju praktyk.  Władnym przekształcenia budynku jest zarząd budynków działającym przy Urzędzie miasta bądź gminy. To tam należy zwrócić się z pismem o przekształcenie.

W opisanej sytuacji porolniczy budynek najprawdopodobniej  stanowił także budynek przemysłowy. Informację taką można uzyskać w Starostwie Powiatowym lub we właściwym sobie Urzędzie Miasta, które powinno posiadać w tej sprawie odpowiednią dokumentację.

Wato pamiętać, że zgodnie z ustawą prawo budowlane Kategoria XVIII, budynki przemysłowe stanowią: budynki produkcyjne, służące energetyce, montownie, wytwórnie, rzeźnie oraz obiekty magazynowe takie jak: budynki składowe, chłodnie, hangary, wiaty, a także budynki kolejowe: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego.

Podstawa prawna
: Ustawa prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...