MamBiznes.pl

Czy wynagrodzenie może być niższe od minimalnego?

Pobieranie danych ...

Czy pracownikowi, który przepracował 1 rok i ma z pracodawcą podpisaną umowę o pracę z kolei trzecią, a jego uposażenie wynosi 750 zł, brutto, należy się podwyższenie płacy do kwoty 899,10zł? Czy w 2006 r. pracodawca może obniżyć płacę do 90% minimalnego wynagrodzenia w 2 roku pracy? Czy dodatek za pracę w nocy oraz dodatek wyjazdowy w zespołach pogotowia ratunkowego, są składnikami wliczającymi się do obliczenia wynagrodzenia minimalnego?

Minimalne wynagrodzenie za pracę pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy od 1 stycznia 2006 r. wynosi 899,10 zł. Wynagrodzenie pracownika w okresie jego pierwszych dwóch lat pracy, nie może być niższe niż:

A zatem pracodawca ma prawo obniżyć Pani wynagrodzenie w drugim roku pracy do 90 % podstawy wymiaru.

Należy pamiętać, że do okresów zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się z kolei:

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 3 czerwca 1986r., sygn. I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

Podstawa prawna:

Pobieranie danych ...