MamBiznes.pl

Dokumentowanie sprzedaży i zakupu – Rachunki i Faktury

Pobieranie danych ...

Prowadzenie działalności i sprzedaż towarów lub usług wymaga od nas udokumentowania zarówno wobec urzędu skarbowego, jak i wobec konsumenta. Najczęściej stosuje się dokumenty w postaci rachunku lub faktury VAT. Podatnicy VAT nie korzystający ze zwolnień obowiązani są do wystawiania faktur VAT. Podatnicy korzystający ze zwolnień wystawiają rachunki.

Faktury VAT

Minimalny zakres informacji, jaki musi być zamieszczony na fakturze VAT, określony został przepisami wydanymi przez Ministra Finansów, na tych dokumentach muszą się znaleźć:

Faktury VAT należy sporządzić w co najmniej w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca i przechowuje ją przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym ją wystawiono. Faktury VAT muszą być numerowane w taki sposób, aby każda z nich miała jeden niepowtarzalny numer. Oryginał faktury VAT musi zawierać wyraz „ORYGINAŁ”, a kopia faktury słowo „KOPIA”. Jeżeli zdarzy się tak, że klient zgubił lub zniszczył otrzymaną fakturę VAT, sprzedawca może ponownie ją wystawić na podstawie posiadanej kopii, dopisując na nowo wystawionym dokumencie wyraz „DUPLIKAT”.

Faktury korygujące

Dodatkowo obok faktur VAT stosuje się faktury korygujące VAT. Wystawia się je przede wszystkim w sytuacji, gdy:

Na fakturach korygujących VAT muszą się znaleźć:

Rachunki

Jak już wyżej zostało wspomniane przedsiębiorstwa, które są zwolnione z podatku od towarów i usług, mogą dokumentować sprzedaż rachunkami.

Podobnie jak w przypadku faktury VAT, rachunek wystawiany jest w dwóch egzemplarzach, z których oryginał otrzymuje kupujący, a kopia pozostaje w aktach sprzedawcy przez 5 lat. Każdy rachunek musi mieć swój własny niepowtarzalny numer. A ponadto:

Paragon fiskalny

Jeżeli sprzedaż jest rejestrowana przez kasę rejestrującą (fiskalną) drukowany jest paragon fiskalny. Paragon taki musi zawierać:

Sprzedający obowiązani są do wręczania paragonu fiskalnego każdemu kupującemu. Jeżeli sprzedawca nie wypełnia tego obowiązku, może zostać ukarany grzywną do 10 000 złotych.

Paragon fiskalny drukowany jest po otrzymaniu należności od klienta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polskie kasy fiskalne nie dopuszczają możliwości korekty ewidencji prowadzonej za pomocą kasy. Jeżeli zatem wydrukowany paragon fiskalny będzie zawierał błąd, to korekta sprzedaży następuje wyłącznie poza kasą rejestrującą. W takiej sytuacji wystawiany jest Protokół anulowania sprzedaży z kasy fiskalnej. Do protokołu musi być załączony oryginał paragonu fiskalnego. Protokół anulowania sprzedaży z kasy fiskalnej sporządza się także w przypadku reklamacji składanej przez klienta lub przy zwrocie towaru.

Nabywca i posiadacz paragonu fiskalnego może poprosić o wystawienie faktury VAT. W tym przypadku sprzedawca ma obowiązek zrobić to, ale pod warunkiem zwrócenia przez klienta paragonu fiskalnego, który dołączany jest do kopii faktury VAT.

Pobieranie danych ...