MamBiznes.pl

Ile powinien zarabiać oddelegowany pracownik?

Pobieranie danych ...

Wiem, że pracodawca może mnie oddelegować do innej pracy na okres 3 miesięcy. Czy w związku z tym przysługuje mi moje dotychczasowe średnie wynagrodzenie, czy powinno być ono naliczane zgodnie z wynagrodzeniem innych pracowników z równorzędnych stanowisk?

Tak, ma Pan rację, pracodawca może pracownika oddelegować do innej pracy na okres 3 miesięcy. Jest to tzw. wypowiedzenie zmieniające określone w art. 42 § 4 k.p. Oddelegowanie to nie powinno jednak mieć wpływ na Pańskie zarobki, gdyż celem takiego oddelegowania jest praca na podobnym stanowisku spełniającym wymogi Pańskich kwalifikacji i zapłata w takim przypadku nie powinna być niższa. A zatem jak najbardziej przysługuje Panu wynagrodzenie na dotychczasowych zasadach.

Należy pamiętać, że powierzenie innej pracy pracownikowi na podstawie art. 42 § 4 k.p. jest możliwe, gdy spełnione są jednocześnie cztery warunki:

Pracownikowi można powierzyć inną pracę kilka razy w roku – jednak łączny okres powierzenia nie może przekroczyć 3 miesięcy. W skrajnych przypadkach może to być nawet 6 miesięcy, jeżeli mamy do czynienia z powierzeniem pracy w ostatnim kwartale kończącego się roku i w pierwszym rozpoczynającego się. Powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Za niedopuszczalne uważa się powierzenie np. osobie z wykształceniem wyższym pracy sprzątacza czy dozorcy. Pracownik mógłby to potraktować jako dyskryminację. Oczywiście praca ta nie musi odpowiadać dokładnie poprzedniej. Należy pamiętać, że powierzenie pracownikowi innej pracy nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 maja 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...