MamBiznes.pl

Ile toalet w lokalu?

Pobieranie danych ...

Gdzie mogę znaleźć informacje na temat ilości toalet, które musiałbym zainstalować w lokalu, w którym zamierzam serwować piwo butelkowe? Lokal to budka o 12 m2 powierzchni. W pobliżu nie ma szkoły, ani kościoła.

Warunkiem sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu sprzedaży jest posiadanie przez zakład (punkt) gastronomiczny przeważnie jednej toalety, stosownie oznaczonej, udostępnianej nieodpłatnie konsumentom z wejściem wewnątrz zakładu (punktu).

Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi choć wielokrotnie nowelizowana nie określa precyzyjnie wszystkich miejsc publicznych, w których spożywanie alkoholu winno być zabronione.

Rada gminy ustala, w drodze uchwały, dla terenu gminy (miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży. Rada gminy ustala, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. W miejscowościach, w których rozmieszczone są jednostki wojskowe, liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych są ustalane przez radę gminy po zasięgnięciu opinii właściwych dowódców garnizonów. Napoje alkoholowe dostarcza się do miejsc sprzedaży tylko w naczyniach zamkniętych, z oznaczeniem nazwy producenta, rodzaju i ilości napoju oraz jego mocy. W miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych powinna być uwidoczniona informacja o szkodliwości spożywania alkoholu.

Podstawa prawna: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. 1982 r. Nr 35 poz. 230 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...