MamBiznes.pl

Ile trzeba czekać na zapłatę?

Pobieranie danych ...

Ile czasu musi upłynąć, od widocznej na fakturze daty (ostateczny termin zapłaty) do wysłania dłużnikowi wezwania do zapłaty? Czy trzeba czekać na wpłatę np. dwa tygodnie, miesiąc, dłużej? Czy jest to w jakiś sposób uregulowane prawnie?

Jeżeli chodzi o wydanie towaru lub wykonanie usługi obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli chodzi o usługi ciągłe moment powstania obowiązku podatkowego powstaje do 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Można zatem przypuszczać, że skoro reżimy zobowiązań wynikających z realizacji faktur są takie restrykcyjne, dłużnik zalegający z wypłatą zobowiązań tym bardziej powinien przestrzegać terminu, wynikającego z wystawionej faktury VAT.

Wierzyciel może dłużnikowi naliczyć odsetki za każdy dzień zwłoki w zapłacie faktury, ponieważ stają się one wymagalne od dnia następującego po dacie płatności lub terminie płatności określonym na fakturze. Poza tym wierzycielowi przysługuje prawo roszczenia względem dłużnika o rekompensatę wszystkich kosztów odzyskiwania należności, poniesionych z powodu opóźnień w płatnościach dłużnika. Jeżeli w dalszym ciągu nie można otrzymać kwot wynikającej z faktury w ostateczności wierzyciel może zwrócić się do sądu o zasądzenie egzekucji komorniczej i wypłatę tym samym zaległej faktury wraz z odsetkami, podając jako powód brak realizacji faktury.

Podstawa prawna: Dziennik Urzędowy L 200, 08/08/2000 P

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...