MamBiznes.pl

Jak bronić się przed żądaniem spłaty dawnych odsetek?

Pobieranie danych ...

Od marca 2006 r współpracowałem z firmę jako podwykonawca na zasadzie umowy o współpracy. Według tej umowy dopuszczalna była forma kompensaty. Zostaliśmy obciążeni na samym początku kosztami związanymi z zakupem materiałów i czynszem za najem maszyn i urządzeń. Firma przynosiła straty. Od września nasza firma zaczęła przynosić zyski i spłaciliśmy wszystkie należności. W styczniu tego roku zakończyliśmy współpracę. Po rozliczeniu okazało się, że „firma-matka” powinna nam zapłacić jeszcze 58 tys. zł. W momencie upomnienia się o pieniądze otrzymaliśmy pocztą notę, w której wykazane zostały odsetki z tytułu opóźnienia w spłacie kolejnych faktur. Były partner domaga się spłaty wyliczonych odsetek. Czy jeśli firma w kolejnych miesiącach i latach nie upominała się o odsetki, nie informowała nas wcześniej o tym, to może po tak długim terminie może upomnieć się o spłatę odsetek? Czy można się przed tym obronić?

Roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu po 3 latach od powstanie należności. W tym wypadku warunek ten nie został spełniony. Realnym sposobem obrony jest zwyczajne dogadanie się z wierzycielem co do długów i ich spłaty poprzez opracowanie harmonogramu.

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia.

Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:

Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. Jeżeli termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do biegu przedawnienia przeciwko osobie, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

Bieg przedawnienia przerywa się:

Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...