MamBiznes.pl

Jak wnosi się sprawę do ETS?

Pobieranie danych ...

Jeśli dobrze rozumiem, zgodnie z ustawą dnia 1 lipca 2005 r., po roku 2014 ZUS będzie naliczał wysokość przyszłej emerytury tylko w oparciu o zgromadzone składki po roku 1998 na indywidualnym koncie Zakładu. Pytanie więc po, co był obliczany kapitał początkowy, skoro nie będzie on uwzględniany w wyliczeniu świadczenia emerytalnego. Nowe zasady przyznawania emerytur są krzywdzące. Zastanawiam się nad zaskarżeniem tych przepisów do Trybunału w Strasburgu. Od czego zacząć?

Sprawa zaskarżenia ustawy nie jest taka oczywista. Na początku należałoby zbadać wszystkie przesłanki nowelizacji. W tym celu warto byłoby zasięgnąć opinii biegłych z prawa unijnego i orzecznictwa europejskiego.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje wyłącznie skargi bezpośrednie, złożone przez osoby zainteresowane z pominięciem sądów krajowych. Co do zasady, skargę wnosi się do Trybunału pismem skierowanym do jego sekretariatu. Sekretarz zapewnia publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej komunikatu dotyczącego skargi, przedstawiając w nim zarzuty i żądania strony skarżącej. Jednocześnie skargę doręcza się stronie pozwanej, która ma miesiąc na wniesienie odpowiedzi na skargę. Skarżący ma prawo do repliki, a pozwany do dupliki, w obu przypadkach w terminie jednego miesiąca. Strony zobowiązane są przestrzegać tych terminów, chyba że prezes Trybunału zgodzi się na ich przedłużenie.

Podstawa prawna: Statut Trybunału Sprawiedliwości (Dz.U. L 24 z 29 stycznia 2008 r. ).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...