MamBiznes.pl

Jakie i za co podatki płacić musimy?

Pobieranie danych ...

W zasadzie większość z nas wie, że podatek to przymusowe, bezzwrotne, nieodpłatne i powszechne, obejmujące wszystkich obywateli, choć w różnym stopniu w zależności od prowadzonej przez nich działalności, świadczenie pieniężne, które pobierane jest przez państwo poprzez różne jego organy, jak np. urzędy skarbowe czy gminy.

Pośrednie i bezpośrednie podatki

Możemy wyróżnić podatki z uwagi na charakter ich związku z płatnikiem na bezpośrednie i pośrednie.

Do podatków bezpośrednich zalicza się:

Podatki pośrednie to podatki zwane inaczej konsumpcyjnymi odnoszą się one bowiem do rzeczy, które nabywamy. W tej grupie znajduje się podatek od towarów i usług oraz akcyza i cło.

Taki podział podatków ma na celu wyróżnienie tego, kto ostatecznie ponosi ciężar obciążeń podatkowych. I tak podatki pośrednie, mimo że wpłata podatku do urzędu skarbowego dokonywana jest przez producenta czy sprzedawcę produktu, obciążają kupującego, bowiem podatek wliczany jest w cenę produktu.

Obojętnie od formy, podatek zapłacić musimy, a jaki to już zależy od charakteru działań, jakie podejmujemy w życiu codziennym.

Podatek na każdym rogu

Przeciętny obywatel nie jest w stanie uchronić się przed bezpośrednimi podatkami, chyba że jest nie zarejestrowanym bezrobotnym i bezdomnym, który nie kupuje żywności ani innych rzeczy dostępnych na legalnym rynku, na którego nie zostały narzucone inne płatności. W przeciwnym razie na każdym kroku jesteśmy zobligowani do płacenia podatków, często nie zdając sobie z tego sprawy.

Zanim otrzymamy paragon przy kasie chociażby w sklepie spożywczym, to nie zdajemy sobie sprawy, że nawet za mleko i wędliny płacimy podatek od towarów i usług, potocznie zwanym podatkiem VAT. Jednak, kiedy kupujemy nową kuchenkę gazową albo wymieniamy okna wiemy, że są opodatkowane, bo z tytułu (jeszcze w tym roku obowiązującej ulgi remontowej) możemy odpisać go sobie z pobranej przez urząd skarbowy zaliczki. Mimo, że zakłada się, iż zarówno na producenta, dystrybutora, jak i konsumenta nakładany jest ten podatek, to w rzeczywistości płaci go konsument, bowiem te koszta wliczone są w cenę produktu czy usługi.

W dalszych artykułach znajdą państwo wyszczególnione i dokładnie opisane podatki, jakie spotykamy na codziennej i tej często zarezerwowanej dla przedsiębiorców, drodze.

Pobieranie danych ...