MamBiznes.pl

Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć prywatne przedszkole?

Pobieranie danych ...

Jakie warunki lokalowe trzeba spełnić, aby założyć prywatne przedszkole lub żłobek? Kto może założyć taką działalność? Czy właścicielem musi być osoba z wykształceniem pedagogicznym? Słyszałam też o tzw. „domowych przedszkolach i żłobkach”. Na czym polega taka działalność?

W stosunku do placówek oświatowych, takich jak żłobek lub przedszkole, istnieje szereg wymogów ustawowych, które reguluje ustawa Prawo budowlane. Do najważniejszych z nich należą:

To tylko te najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać tego typu placówki.

Przedszkole lub żłobek w Polskim systemie oświaty może założyć każdy, kto zarejestrował działalność gospodarczą. Nie musi przy tym posiadać specjalnego wykształcenia pedagogicznego. Co innego dyrektor czy kierownik takiej placówki – w ich przypadku wykształcenie pedagogiczne jest wymagane.

Oprócz wpisu do działalności gospodarczej osoba taka musi uzyskać pozytywną Rady Przedszkoli, po zebraniu informacji i dokonaniu oceny możliwości funkcjonowania przedszkola od strony organizacyjno-prawnej, finansowej i lokalowej. Często zgoda na założenie przedszkola uzależniona jest również od urzędu gminy. Dzieje się tak, jeżeli osoba chce prowadzić przedszkole publiczne. Zakładanie przedszkoli publicznych reguluje art. 58 ustawy o systemie oświaty oraz Rozporządzenie MENiS z 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz.U. z 2004 r. nr 46 poz. 438). Procedurę zakładania przedszkola niepublicznego reguluje art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji projekt umożliwiający zakładanie tzw. domowych przedszkoli, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Taka instytucja z pewnością rozwiązałaby problem braku miejsc w przedszkolach, jednak – zdaniem środowiska nauczycieli przedszkolnych – nie byłoby w nich nadzoru pedagogicznego. Nie zmienia to faktu, że to ciekawy biznes z perspektywą, tym bardziej, że zarówno samorządy, jak i prywatne osoby mogą zdobywać na nie fundusze ze środków unijnych. W programie „Kapitał ludzki” do 2013 r. przygotowano na ten cel 240 mln zł. Idea takich placówek jest prosta – dzieci odprowadzane są do domów, gdzie rolę wychowawców pełnią matka i ojciec.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MENiS z 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz.U. z 2004 r. Nr 46, poz. 438 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...