MamBiznes.pl

Kara za przerwę w ubezpieczeniu OC

Pobieranie danych ...

Zakupiłem uszkodzony motorower. Remont trwał około roku. Później ubezpieczyłem i zrobiłem przegląd, a następnie przerejestrowałem. Dostałem karę za przerwę w OC. Skąd ta kara, skoro skuter stał zepsuty i nie miał badan technicznych i nie był przerejestrowany? Ustawa mówi, że w dniu rejestracji najpóźniej trzeba opłacić OC i tak też było.

Fakt, że skuter był zepsuty oraz nie miał badań technicznych nie jest wystarczającym powodem do nienaliczania kary z tytułu braku OC. Pojazd cały czas był zarejestrowany na poprzedniego właściciela a zatem przez cały ten okres podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Ustawodawca wskazał jako datę podlegania obowiązkowi datę pierwszej rejestracji pojazdu. Obowiązek ubezpieczenia dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu. Umowa ubezpieczenia powinna zostać zawarta najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu lub wprowadzenia go do ruch po raz pierwszy jeszcze przed zarejestrowanie. Obowiązek ubezpieczenia spoczywa na posiadaczu pojazdu, ubezpieczenie to należy do ubezpieczeń obowiązkowych, którego zakres i warunki reguluje ustawa. Jeśli nie chciał Pan płacić ubezpieczenia powinien Pan wyrejestrować pojazd we właściwym Wydziale komunikacji. Przy czym aby to było możliwe auto powinno zostać przez Pana utracone albo zniszczone bądź przekazane do utylizacji. A możliwość ponownej rejestracji jest mocno ograniczona.

adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 10 ust. 2, art. 88 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ( tj. t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 392 ze zm.)

Art. 79 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 ze zm)

Pobieranie danych ...