MamBiznes.pl

Kiedy można zaskarżyć czynności komornika?

Pobieranie danych ...

Moi rodzice nie płacili czynszu, a teraz komornik zajął moją pensję, choć nie mieszkam już z nimi od dwóch lat. Gdzie mogę się odwołać od tej decyzji?

Zgodnie z art. 767 k.p.c. skargę na czynności komornika wnosi się na piśmie do sądu rejonowego, przy którym komornik działa. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone. Skarga na czynność komornika powinna odpowiadać wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Skargę wnosi się do sądu w terminie 7 dni od dnia, w którym strona lub osoba, której prawo zostało naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia, w którym czynność powinna być dokonana.

Odpis skargi sąd przesyła komornikowi w terminie trzech dni. Ten z kolei na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba, że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 23 września 1970 r. (sygn. II CR 412/70) odpowiedzialność komornika uzależniona jest od dwóch przesłanek, które muszą wystąpić kumulatywnie. Po pierwsze: wyrządzenie przez komornika szkody umyślnie lub przez niedbalstwo i po drugie: niemożność zapobieżenia szkodzie przez poszkodowanego w toku postępowania za pomocą środków przewidzianych w k.p.c. Brak którejkolwiek z tych przesłanek wyłącza odpowiedzialność komornika za szkodę.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 43, poz. 269 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...