MamBiznes.pl

Kiedy odliczenie VAT podlega ograniczeniu

Pobieranie danych ...

Prawo do odliczania podatku naliczonego wynika z określonej w VI Dyrektywie zasady neutralności podatku od towarów i usług. Zasady dokonywania odliczeń zawiera art. 17 tej Dyrektywy.Przede wszystkim prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi VAT.

Kto nie może?

Nie będzie miał on możliwości odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy).

Ponadto prawo to nie przysługuje również podatnikom:

Należy też pamiętać, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (art. 88 ust. 4 ustawy).

Nie zawsze można odliczyć

Podstawy odliczenia podatku naliczonego nie mogą stanowić dokumenty inne niż oryginały faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty. Zatem odliczenia można dokonać wyłącznie na podstawie oryginałów faktur. Przepisy przewidują jednak szereg sytuacji, gdy faktury VAT lub dokumenty celne nie stanowią podstawy odliczenia. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy:

Opisane przypadki zakazu odliczenia VAT dotyczą również duplikatów faktur.

W przypadku nabycia samochodu

Ustawa o VAT z 11 marca 2004 r. nie przewiduje, jak poprzednia, zakazu odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu uznanego za osobowy. Obecnie podatnicy mają prawo do ograniczonego odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu osobowego. Klasyfikacji takiego samochodu należy dokonać przez ustalenie jego dopuszczalnej ładowności. Służy temu wzór określony w art. 86 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym dopuszczalna ładowność wynosi:

                                               DŁ = 357 kg + n × 68 kg                                         

gdzie przez „n” oznaczono liczbę miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy.

W przypadku samochodu o dopuszczalnej ładowności mniejszej od określonej według tego wzoru podatnik ma prawo odliczyć 50%:

Ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku:

Bez kratki

Podatnik dokonując zakupu samochodu osobowego zyskał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy takim zakupie. Zasady kwalifikowania samochodów dla celów odliczenia podatku naliczonego spowodowały, że problem samochodów z kratką przestał istnieć. Określono bowiem jednolity sposób zaliczania samochodów do grupy objętej przewidzianym przepisami ograniczeniem.

Wspomniana wcześniej dopuszczalna ładowność oraz liczba miejsc (siedzeń) powinna wynikać z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu z decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa.

Pojazdy, które nie mają określonej dopuszczalnej ładowności albo liczby miejsc w wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa, należy traktować jak samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe objęte opisanym wcześniej ograniczeniem.

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów ukazało się wyjaśnienie, iż z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, czyli że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Należy jednak podkreślić, że nadal ciężar dowodu będzie ciążył na podatniku. Trzeba bowiem zauważyć, że świadectwo homologacji typu wydawane jest dla modelu samochodu, którego wersje mogą się różnić między sobą na przykład ładownością, a zatem podawana jest ona w określonym przedziale. Nadal więc odliczanie podatku naliczonego bez świadectwa homologacji nie jest całkowicie bezpieczne podatkowo.

A co z homologacją?

Ministerstwo Finansów nie wydało jeszcze opinii na temat prawa do odliczenia podatku naliczonego od samochodów ewidentnie ciężarowych nie posiadających stosownego świadectwa homologacji. Ministerstwo wypowiedziało się, jak na razie, jedynie w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego od ciągników siodłowych, uznając w tym przypadku prawo podatników do odliczenia.

Jednym z najbardziej powszechnych przypadków ograniczenia prawa do odliczania podatku naliczonego są wydatki dotyczące samochodów osobowych.

W tym przypadku będzie chodziło przede wszystkim o wydatki na paliwa silnikowe, olej napędowy oraz gaz, wykorzystywane do napędu samochodów osobowych. Podatek naliczony przy zakupie tych towarów nie podlega odliczeniu od podatku należnego. Należy przy tym pamiętać, że w odniesieniu do samochodów posiadanych przed 1 maja 2004 r. podatnik powinien porównać dopuszczalną ładowność samochodu wynikającą z posiadanego świadectwa homologacji z ładownością wynikającą z zastosowania określonego wcześniej wzoru. W przypadku gdy dopuszczalna ładowność wynikająca z zastosowania wzoru będzie wyższa od określonej w świadectwie homologacji, samochód taki powinien być potraktowany jako osobowy. Podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego czy też gazu do napędu takiego samochodu nie będzie podlegał odliczeniu.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego jego podstawą mogą być tylko faktury zawierające numer rejestracyjny samochodu.

Ograniczenie

Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym odliczeniu nie podlega podatek naliczony przy zakupie towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Ograniczenie to nie dotyczy jednak:

Należy przy tym pamiętać o ograniczeniu w odliczeniu podatku naliczonego w przypadku nabycia części składowych lub usług wykorzystanych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych lub takich, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż wynikająca z zastosowania wzoru Lisaka.

W takim przypadku odliczenie nie może przekroczyć 50%:

Jeśli jednak suma kwot podatku od nabytych części składowych lub usług wykorzystanych do wytworzenia wspomnianych samochodów przekroczy 10 000 zł dla jednego samochodu, kwota odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu nie może przekroczyć 5000 zł dla jednego samochodu.

Turystyka wyłączona

Wyłączona jest nadal możliwość odliczenia podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupu usług noclegowych i gastronomicznych.

Ograniczenie nie dotyczy sytuacji, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki wchodzą usługi noclegowe, gastronomiczne, albo jedne i drugie. Warunkiem skorzystania z możliwości odliczenia jest, aby usługi turystyki były opodatkowane na zasadach ogólnych. Podatnik, który wybierze opodatkowanie na zasadach procedury szczególnej, a więc gdy podstawą opodatkowania będzie marża, nie będzie miał prawa do takiego odliczenia.
Wspomniane wcześniej ograniczenie nie będzie dotyczyło również nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W załączniku nr 5 do ustawy o VAT wymienione zostały kraje, w przypadku których podatek z tytułu importu usług nie obniża kwoty podatku należnego lub nie uprawnia do zwrotu różnicy podatku należnego. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się bowiem do importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy.

Dokonanie transakcji polegających na imporcie usług z podmiotem z jednego z krajów uznanych za tzw. raje podatkowe jest wystarczającym powodem uniemożliwiającym odliczenie podatku. Przy czym zapłata za te usługi może być dokonana także w sposób pośredni.

Podatek naliczony z faktur otrzymanych przed dniem utraty zwolnienia podmiotowego lub rezygnacji z niego

Ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy też towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia podmiotowego albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia. Prawo do odliczenia mają jednak podatnicy, którzy w wyniku przekroczenia kwoty limitu utracili prawo do zwolnienia podmiotowego (wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym w wysokości 10 000 euro), ale uzyskali zgodę naczelnika właściwego urzędu skarbowego na pomniejszenie podatku należnego.

Podatnik może dokonać odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, po spełnieniu dwóch warunków:

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...