Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy odliczenie VAT podlega ograniczeniu

Prawo do odliczania podatku naliczonego wynika z określonej w VI Dyrektywie zasady neutralności podatku od towarów i usług. Zasady dokonywania odliczeń zawiera art. 17 tej Dyrektywy.Przede wszystkim prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi VAT.

Kto nie może?

Nie będzie miał on możliwości odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy).

Ponadto prawo to nie przysługuje również podatnikom:

  • wykonującym usługi przewozu taksówkami osobowymi (art. 114 ustawy),
  • świadczącym usługi turystyki (art. 119 ust. 4 ustawy),
  • dokonującym dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (art. 120 ust. 17 i 19 ustawy).

Należy też pamiętać, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (art. 88 ust. 4 ustawy).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.