MamBiznes.pl

Kiedy właściciel musi sprzedać lokal najemcy?

Pobieranie danych ...

Jestem zainteresowany wykupem mieszkania, które obecnie wynajmuję (11 lat) od Telekomunikacji Polskiej S.A. Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości, na mój pisemny wniosek firma jest zobowiązana sprzedać mi mieszkanie w przypadku, gdy kiedykolwiek w okresie od dnia 7 lutego 2001 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie niniejszej ustawy Skarb Państwa był w odniesieniu do tej spółki podmiotem dominującym. Tak też się stało. Czy to oznacza, że TP S.A. musi na mój pisemny wniosek sprzedać mi mieszkanie, którego obecnie jestem najemcą?

Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości (Dz.U. nr 157, poz. 1315) zmieniła art. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa.

Artykuł ten stanowi, że najemcom mieszkań przyznaje się pierwszeństwo w nabyciu mieszkania, w miejsce dotychczasowego prawa pierwokupu podczas przekazywania tych nieruchomości jednostkom samorządu terytorialnego, likwidacji, zbywania, komercjalizacji, prywatyzacji lub upadłości, przestały być mieszkaniami zakładowymi przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub Skarbu Państwa albo spółki handlowej, w odniesieniu do której Skarb Państwa był podmiotem dominującym.

Pierwszeństwo jednakże należy odróżnić od pierwokupu. Ponieważ z istoty prawa pierwokupu wynika, iż może być ono realizowane wyłącznie w związku ze sprzedażą rzeczy, a nie natomiast poprzez samą inicjatywę osoby uprawnionej do pierwszeństwa zakupu nieruchomości. Pierwszeństwo realizuje się zatem względem osoby chętnej z chwila powzięcia zamiaru zbycia nieruchomości, nie zaś wcześniej. W sytuacji postawionej w pytaniu, można dojść do wniosku, iż osoba chciałaby wykupić od TP S.A. mieszkanie, które obecnie wynajmuje. Zgodnie z przedstawionymi wyjaśnieniami nie może tego uczynić, ponieważ obecny właściciel nieruchomości nie jest zainteresowany jego sprzedażą, a nie ma z kolei żadnego prawnego przepisu nakazującego mu powiecie takiej decyzji. Pomimo faktu, iż w tym czasie Skarb Państwa był podmiotem dominującym w stosunku do TP S.A. nie rodzi to względem niego obowiązku sprzedaży mieszkania, nawet na pisemny wniosek najemcy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości (Dz.U. nr 157, poz. 1315 z póź. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...