MamBiznes.pl

Na czym polega umowa o dzieło?

Pobieranie danych ...

Na czym polega umowa o dzieło?

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o Dzieło może mieć charakter zarówno materialny, jak i niematerialny.

Przedmiotem umowy może być wytworzenie nowych przedmiotów (np. zrobienie butów) lub naprawa, przerobienie albo konserwacja np. maszyn czy urządzeń, przedmiotów codziennego użytku. Umowę o dzieło regulują przepisy art. 627-646 k.c. Jest to umowa rezultatu. Przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (jest więc odpowiedzialny za jego wykonanie, jakość oraz wydanie), a zamawiający – do zapłaty wynagrodzenia i odbioru dzieła (art. 627, 637 i 643 k.c.).

Adresatem rezultatu jest zamawiający, a dzieło ma być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb, gustów, upodobań. Skoro jest to umowa rezultatu zależnego od pracy, sumienności i wiedzy wykonawcy, to jeżeli ów rezultat zależy również w poważnym stopniu od czynników leżących poza samym zobowiązanym, np. od sił przyrody, nie mamy wówczas do czynienia z umową o dzieło.

Umowa, w której strona zobowiązuje się do wykonania określonej produkcji artystycznej za wynagrodzeniem, ma cechy umowy o dzieło, a nie umowy zlecenia. Treścią bowiem zobowiązania wykonawcy jest nie samo podjęcie i wykonywanie określonych czynności, lecz oznaczony w umowie ich wynik w postaci wystawienia widowiska odpowiadającego pewnym z góry ustalonym warunkom.

Powyższego charakteru prawnego nie traci umowa wskutek tego, że przedmiotem zobowiązania jest wystawienie nie jednego, lecz większej ilości widowisk. Mimo bowiem zmiany ilościowej treść zobowiązania nie ulega zmianie.
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 13 marca 1967 r. I CR 500/66

Podstawa prawna: Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...