MamBiznes.pl

Rozliczenia bezgotówkowe – czeki

Pobieranie danych ...

Rozliczenia gotówkowe to podstawowy sposób rozliczania się z osobami kupującymi bądź korzystającymi z naszych produktów lub usług bądź też dla nas jako kupujących od pośredników itp. Forma ta polega na dokonaniu wpłaty (bądź też wypłaty) należnej kwoty do kasy. Kasjer zobowiązany jest do sprawdzenia autentyczności otrzymanych banknotów, może to zrobić za pomocą testera banknotów. Tester musi być umieszczony w miejscu umożliwiającym sprawdzenie autentyczności banknotu w obecności wpłacającego pieniądze.

Czek

Czek otrzymujemy z banku, w którym mamy założone konto osobiste czy firmowe. Czek jest papierem wartościowym, za jego pomocą osoba wystawiająca zleca swemu bankowi wypłatę określonej na czeku kwoty pieniężnej ze środków na koncie wystawcy czeku. Czek może zrealizować osoba czek posiadająca, za okazaniem dowodu osobistego (czek na okaziciela) albo osobie, na której nazwisko czek wystawiono (czek imienny). Banki odmawiają realizacji czeków, na których dokonano skreśleń lub poprawek. Czekiem możemy posłużyć się również pobierając pieniążki z innych banków dla nas samych (wystawiając czek na własne nazwisko). Bank wypłaca określoną kwotę pieniędzy żądając pokwitowania jej odbioru, które widnieje na odwrotnej stronie blankietu czekowego.

Bank realizuje czek w ciągu 10 dni od dnia jego wystawienia, po tym terminie czek nie może zostać zrealizowany. Okres, w którym bank zrealizuje czek, oblicza się od dnia następnego po dniu, w którym go wystawiono. Jeżeli ostatni dzień ważności czeku przypada na dzień świąteczny, to czek może być zrealizowany w następnym dniu.
Najczęściej stosowanym rodzajem czeków są czeki gotówkowe, czyli polecenia wystawcy czeku kierowane do banku i dotyczące wypłacenia wskazanej na czeku osobie lub okazicielowi określonej na czeku kwoty pieniężnej.

Oprócz czeku gotówkowego występują również:

Pobieranie danych ...