Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Santander Bank Polska przyznał nagrody w ramach pierwszej edycji konkursu dla startupów

konkurs dla startupów

Santander Bank Polska zorganizował pierwszą edycję konkursu dla startupów. Zwycięzcami tegorocznego wydarzenia zostały trzy, młode firmy: BioCam, Intelligent Hives oraz Alpha Powders.

W ramach pierwszej edycji konkursu Santander X Startup Award – Poland 2023 w rywalizacji wzięło udział aż 150 startupów z całej Polski. Wyzwanie zorganizowane przez Santander Bank Polska było podzielone na kilka etapów i trwało kilka miesięcy. Z ponad 150 zgłoszeń, przedstawiciele Fundacji Oxentia wyłonili 10 najciekawszych pomysłów na biznes. Przeszły one proces mentoringowy, a podczas finałowego Pitch Day zaprezentowały przed jury swoje rozwiązania.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostały trzy startupy. Pierwsze miejsce zajął BioCam, o którym pisaliśmy niedawno. Firma opracowuje pigułkę wspieraną sztuczną inteligencją, która ma zastąpić endoskopię. Na drugim miejscu wyróżniono Intelligent Hives, czyli firmę dostarczającą rozwiązania do obserwacji uli. Natomiast podium zamknął Alpha Powders. Jej celem jest zrewolucjonizowanie przemysłowego druku 3D z proszków polimerowych.

Warto przeczytać: Pigułka wspierana sztuczną inteligencją zamiast endoskopii. Polski startup BioCam idzie po kolejne finansowanie

Laureaci pierwszej edycji konkursu Santandera

Jak wynika z kolejnej edycji raportu „Polskie startupy”, pomimo uzyskania lepszych przychodów przez młode firmy w porównaniu z ubiegłym rokiem, to nadal trwa ochłodzenie na rynku. Głównie jeżeli chodzi o finansowanie venture capital. W tym roku Santander Bank Polska zorganizował pierwszą edycję konkursu przeznaczonego dla polskich startupów, w którym udział wzięło ponad 150 firm.

Weryfikacja trwała kilka miesięcy, a w finałowej rundzie wzięło udział 10 młodych biznesów. Wśród nich były m.in. myEgg, Runvido, BioCam czy Biostra. Nagrodą w konkursie jest nie tylko bonus finansowy, ale również mentoring oraz możliwość zaprezentowania swojego pomysłu w środowisku międzynarodowym – podczas Santander X Global Award. Wyróżnienie otrzymały trzy startupy.

Pierwszy z nich to BioCam, który opracowuje i produkuje inteligentną kapsułkę endoskopową przeznaczoną do diagnostyki przewodu pokarmowego w warunkach domowych. Ma ona zastąpić inną znaną metodę, jaką jest endoskopia. Rozwiązanie polskiego startupu wciąż czeka na certyfikację i komercjalizację. Warto dodać, że W kolejnych miesiącach BioCam przymierza się również do debiutu na rynku alternatywnym, NewConnect.

Drugie miejsce należy do Intelligent Hives. Firma opracowuje i dostarcza rozwiązania do obserwacji uli. Dzięki temu spółka może zapewnić dobre samopoczucie pszczół i zmniejszyć ich śmiertelność, szczególnie w czasie, gdy następuje ich wymieranie. Dlatego inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki.

Trzecie miejsce zajął startup Alpha Powders. „To polska firma, która za cel postawiła sobie zrewolucjonizowanie przemysłowego druku 3D z proszków polimerowych. Opracowana przez nich technologia sferoidyzacji pozwala na produkcję tańszych, lepszych i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów do druku, między innymi poprzez upcycling odpadów” – czytamy w komunikacie Santandera.

Zwycięzców konkursu ogłoszono na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która była również partnerem konkursu. Partnerami byli również Oxentia Foundation, CatapultX, DZP Kancelaria, Tarheel Capital Pathfinder oraz InnerValue.

Źródło grafiki: Santander Bank Polska

Warto przeczytać: Liczba założycieli oraz ich cechy osobowości wpływają na sukces startupu, wynika z najnowszych badań

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.