MamBiznes.pl

Szacowanie dochodów firm powiązanych

Pobieranie danych ...

Działając na podstawie art. 11 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 25 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, minister wydał rozporządzenie z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez podatników (Dz.U. nr 128, poz. 833).

Wartość ustala organ podatkowy

W myśl tego rozporządzenia w przypadku, gdy:

organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej mają obowiązek ustalenia wartości rynkowej przedmiotu transakcji między podmiotami powiązanymi w oparciu o wszelkie dostępne dla tych organów informacje, które mogłyby mieć wpływ na określenie tej wartości.

Metody szacowania

uwagę na fakt, że minister finansów w piśmie z 27 maja 2002 r. zaznaczył, że w każdym przypadku transakcji dokonywanej między podmiotami powiązanymi dochody podmiotów w niej uczestniczących mogą być oszacowane przez organy podatkowe jedynie wówczas, kiedy na warunki tych transakcji (a w szczególności na ceny) wpływ mają właśnie te powiązania, a nie wyłącznie czynniki ekonomiczne.

Jeżeli natomiast na warunki transakcji wpływ mają wyłącznie czynniki rynkowe, to taki transakcje nie podlegają weryfikacji (szacowaniu) dla potrzeb podatkowych przez organy podatkowe

Za czynnik rynkowe uznaje się również warunki wynikające z przyjętej przez podmioty i ekonomicznie uzasadnionej strategii gospodarczej realizowanej nawet przez kilka lat.

Do szacowania dochodu podatników określanych mianem firm powiązanych służą cztery metody:

Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej

Z rozporządzenia ministra finansów wynika między innymi to, czym jest metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej i na czym polega.

Metoda ta polega na porównaniu ceny ustalonej w transakcjach między podmiotami powiązanymi z ceną stosowaną w porównywalnych transakcjach przez podmioty niezależne. Na podstawie tych porównań określa się wartość rynkową przedmiotu transakcji zawartej między podmiotami powiązanymi.

Jeśli tylko jest możliwe zastosowanie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, to stosuje się tę metodę w pierwszej kolejności przed innymi metodami, określonymi w przepisach rozporządzenia, chyba że zastosowanie innej metody pozwoli ustalić ceny w transakcjach na poziomie bardziej zbliżonym do wartości rynkowej przedmiotu takiej transakcji i w ten sposób umożliwi dokładniejsze określenie dochodów podatnika.

Metoda ceny odprzedaży

Zgodnie z rozporządzeniem ta metoda szacowania dochodu firm powiązanych polega na obniżeniu ceny określonej w transakcji danego podmiotu z podmiotem niezależnym, dotyczącej dóbr lub usług nabytych uprzednio przez ten dany podmiot od podmiotu z nim powiązanego, o marżę ceny odprzedaży.

Ustalona w ten sposób cena może być uważana za cenę rynkową określoną w transakcji danego podmiotu z podmiotem z nim powiązanym.

Metoda rozsądnej marży („koszt plus”)

Kolejna metoda określona w rozporządzeniu to metoda rozsądnej marży („koszt plus”).

Polega ona na ustaleniu ceny sprzedaży rzeczy i praw oraz świadczenia usług w transakcji danego podmiotu z podmiotem powiązanym. Ma to miejsce na poziomie odpowiadającym sumie kosztów bezpośrednio związanych z nabyciem od podmiotu niezależnego lub wytworzeniem we własnym zakresie przedmiotu transakcji i odpowiedniego zysku wynikającego z warunków rynkowych i wykonywanych przez te podmioty funkcji oraz kosztów pośrednich. Z kosztów pośrednich należy wyłączyć koszty ogólne zarządu, czyli koszty działania jednostki jako całości oraz koszty zarządzania tą jednostką.

W tej metodzie, w myśl rozporządzenia, marżę ustala się poprzez odniesienie do poziomu marży, jaką ten sam podmiot stosuje w porównywalnych transakcjach z podmiotami niezależnymi, lub marży stosowanej w porównywalnych transakcjach przez podmioty niezależne.

Racjonalny zysk transakcyjny

Jeżeli przy pomocy wymienionych wyżej metod okazało się niemożliwym ustalenie dochodów firmy, to rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez firmy powiązane, dopuszcza zastosowanie metod zysku transakcyjnego.

Metody zysku transakcyjnego polegają na określaniu dochodów na podstawie zysku, jakiego racjonalnie mógłby oczekiwać dany podmiot uczestniczący w transakcji.

Jeżeli mniejszy zysk lub nieosiągnięcie zysku przez dany podmiot przypisać można czynnikom ekonomicznym lub organizacyjnym, to wówczas metody te być stosowane tak, aby nie były zwiększane obciążenia podatkowe podmiotu wyłącznie z powodu osiągania zysków niższych niż zyski przeciętnie osiągane przez inne podmioty.

Przy określaniu wartości rynkowej przedmiotu transakcji realizowanych przez podmioty powiązane dopuszcza się stosowanie następujących metod zysku transakcyjnego:

Pierwsza z nich, czyli metoda podziału zysków polega na określeniu łącznych zysków, jakie w związku z daną transakcją, czy też transakcjami, osiągnęły podmioty powiązane. Zaraz po tym należy dokonać podziału tych zysków między te podmioty w takiej proporcji, w jakiej dokonałyby tego podziału podmioty niezależne.

Natomiast metoda marży transakcyjnej netto polega na badaniu marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot w transakcji lub transakcjach z innym podmiotem powiązanym. Następnie określa się ją na poziomie marży, jaką uzyskuje ten sam podmiot w transakcjach z podmiotami niezależnymi lub do marży uzyskiwanej w porównywalnych transakcjach przez podmioty niezależne.

Marża transakcyjna netto jest określana poprzez odliczenie od przychodu osiągniętego w wyniku transakcji kosztów poniesionych w celu osiągnięcia tego przychodu, w tym także kosztów ogólnych zarządu. Do kosztów ogólnych zarządu należy zaliczyć koszty działania jednostki jako całości oraz koszty zarządzania tą jednostką.

Ponadto stosując metodę marży transakcyjnej netto należy uwzględnić różnice między podmiotami, których marże są porównywane.

Chcąc określić te różnice należy w szczególności wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

Pobieranie danych ...