MamBiznes.pl

Własny biznes najlepszy na kryzys

Pobieranie danych ...

Kryzys dał się we znaki niemal każdej branży. Wiele firm upadło. Zostały również pozamykane duże zakłady produkcyjne, które często były głównym pracodawcą w regionie. W takim przypadku jedynym wyjściem może okazać się założenie własnej działalności gospodarczej – informuje ”Rzeczpospolita”.

”Pod koniec 2008 r. w niespełna 50-tys. Krośnie i jego okolicy utrata pracy groziła ponad 3 tys. ludzi. Najniebezpieczniejsze były kłopoty upadających Krośnieńskich Hut Szkła. Ale w 2009 r., dzięki lepszej koniunkturze, huta odzyskała partnerów handlowych i wyszła na prostą. Miasto zwiększyło też własne inwestycje. Z kolei z dotacji urzędu pracy na utworzenie firmy skorzystało ponad 300 bezrobotnych. W 2009 r. łącznie przez urząd pracy w Krośnie zatrudnienie znalazło ponad 3300 osób. Stopa bezrobocia w mieście wynosi 6,9 proc. i należy do najniższych w województwie” – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.

”O takim końcu kryzysu może tylko pomarzyć wielkopolski Rawicz. Dorota Narolska od lat pracowała w tamtejszej fabryce firmy SEWS-Polska. Zakład należał do japońskiego koncernu Sumitomo i produkował części samochodowe, m.in. dla Toyoty. Jesienią fabrykę zamknięto, gdyż Sumitomo przeniósł produkcję do Rumunii. 350 z 1200 pracowników trafiło do bliźniaczej fabryki w sąsiednim Lesznie, reszta wylądowała na bruku. Pani Dorota od dwóch tygodni prowadzi własną firmę. W pomieszczeniach po fabryce odzieży założyła salę zabaw dla dzieci. – Trafia do mnie coraz więcej ludzi, więc mam nadzieję, że się uda – mówi. – Ale moja historia nie jest typowa. Większość osób z SEWS nie ma dziś pracy” – czytamy dalej.

– Miliony na niezwykłym pomyśle

– Zarobiła miliony na „niczym”

– Dlaczego warto założyć firmę

– Czy nadajesz się do prowadzenia biznesu?

”W 16-tysięcznych Łapach pod Białymstokiem w ciągu dwóch lat upadły dwa największe zakłady pracy. Dla burmistrza Romana Czepego od miesięcy nie ma ważniejszej sprawy niż ratowanie miasta przed skrajnym ubóstwem. – Ludzie niechętnie zakładają firmy, więc robimy wszystko, by znaleźć im inną pracę – mówi. Jesienią wykupił ogłoszenie w „Rz”, w którym reklamował możliwości inwestycyjne na terenie ZNTK i całej gminy. Wkrótce ma się pojawić kolejne” – dodaje ”Rzeczpospolita”.

Osoba, która zamierza otworzyć własną działalność gospodarczą, z reguły potrzebuje finansowego wsparcia. W takiej sytuacji, może skorzystać z pomocy Urzędów Pracy, ale jej wielkość może okazać się niewystarczająca. Może też starać się o dotację z Unii Europejskiej, ale czasami to wsparcie przychodzi zbyt późno. Czekają na nią również bardziej innowacyjne sposoby pozyskania kapitału, takie jak: venture capital, social lending czy aniołowie biznesu.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Józefa Matusza, Tomasza Nieśmiała oraz Łukasza Zalesińskiego pt. ”Jak miasto może wygrać z kryzysem”

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Pobieranie danych ...