Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusz YouNick Mint stawia na startupy biotechnologiczne. Liczy na rewolucję branży opieki zdrowotnej

fundusz YouNick Mint

YouNick Mint inwestuje w innowacyjne startupy na wczesnym etapie rozwoju. Fundusz interesuje się technologiami, które rewolucjonizują branżę opieki zdrowotnej.

Intelliseq, Onconick, Prosoma to startupy działające w obszarze zdrowia i jednocześnie wspierane przez fundusz YouNick Mint. Dostrzegł on w nich spory potencjał, który pomoże zrewolucjonizować sektor oraz podnieść jakość i dostępność usług zdrowotnych. Nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

„Niewystarczająca liczba lekarzy i personelu medycznego jest wyzwaniem na skalę globalną. Wszystkie rozwiązania, które dzięki technologii lub usprawnieniu procesów pozwolą, nawet nie zastąpić, ale wspomóc lub przyspieszyć pracę personelu medycznego są „na wagę złota” i wnoszą istotną wartości dla poprawy funkcjonowania systemu. Inwestycje w spółki dostarczające takich rozwiązań mamy wpisane w naszą strategię i model działania, upatrując w nich szans na poprawę funkcjonowania systemu i jednocześnie korzystne stopy zwrotów dla naszych inwestorów” – podkreśla Aleksander Kłósek, partner zarządzający w YouNick Mint.

Warto przeczytać: Litewski startup Biomatter rozwinie system projektowania białek. Pozyskał dodatkowe środki na rozwój

Inwestycje funduszu YouNick Mint

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, że już nie tylko sztuczna inteligencja przyciąga inwestorów. W ubiegłym miesiącu amerykańskie fundusze VC postawiły również na startupy biotechnologiczne. Dla poparcia tego trendu, warto wspomnieć, że Element Biosciences zebrał ponad 277 mln USD w serii D finansowania. Nieco mniej, bo 260 mln dolarów udało się zebrać Cardurion Pharmaceuticals.

Również polski fundusz YouNick Mint dostrzega ogromny potencjał w tej branży. W swoim portfelu ma startup Intelliseq, który rozwija zaawansowane narzędzia bioinformatyczne. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne analizowanie genomu pacjentów, co stanowi ogromne wsparcie w diagnostyce genetycznej oraz onkologicznej.

„Stworzenie indywidualnego profilu genetycznego, tzw. „paszportu genetycznego”, umożliwia zarówno precyzyjną diagnozę i dobór właściwej terapii, jak i podjęcie działań prewencyjnych w oparciu o indywidualne predyspozycje genetyczne. Kluczem jest jednak umiejętność przetwarzania skomplikowanych danych genomowych i ich dogłębna interpretacja. Okazuje się niestety, że nie tak oczywiste jest przeniesienie wiedzy naukowej do praktyki klinicznej” – tłumaczy dr Klaudia Szklarczyk-Smolana, CEO Intelliseq.

Rozwój nowych leków i prowadzenie badań klinicznych jest czasochłonne, ale również kosztowne. Dlatego YouNick Mint zainteresował się również spółką Onconick. Firma rozwija lek przeciwko nowotworom płuc i gruczołu piersiowego w postaci konigutatu przeciwciało-lek (ang. antibody-drug conjugate / ADC). Wrocławski startup może wprowadzić na rynek przełomowe rozwiązanie, które znacząco poprawi wyniki leczenia pacjentów onkologicznych.

Dla pacjentów onkologicznych z pomocą przyszedł startup Prosoma, który dba o ich zdrowie psychiczne. W ich ofercie znajdują się rozwiązania z zakresu terapii cyfrowych, dostarczając interwencje terapeutyczne czerpiące z nurtu terapii kognitywno-behawioralnych. Startup również otrzymał wsparcie od funduszu YouNick Mint.

Dotychczas fundusz zainwestował już w ponad 30 spółek. Zespół liczy, że innowacyjne technologie będą kluczem do sukcesu branży healthcare.

Warto przeczytać: Transakcje na rynku venture capital w lipcu. Liderem został startup RedStone

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.