Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusze VC otrzymały od PFR Ventures ponad 150 mln zł. Kapitał zostanie przeznaczony na startupy z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej

PFR Ventures

PFR Ventures zdecydowało się zainwestować ponad 150 mln zł w cztery polskie fundusze venture capital. Mowa między innymi o Inovo VC oraz SMOK Ventures.

Inwestycja PFR Ventures w cztery polskie fundusze venture capital opiewa na ponad 150 mln zł. Są to podmioty, które inwestują w innowacyjne spółki na polskim rynku oraz z regionu CEE. Środki pochodzą z budżetu Polskiego Funduszu Rozwoju. Warto podkreślić, że pierwsze umowy podpisano już pod koniec 2022 roku. Ostatnia z nich została sfinalizowana na początku tego roku.

„Wraz z rozwojem polskiego rynku venture capital rozszerza się nasza oferta. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, aby finansować najlepsze polskie zespoły również ze środków PFR. Chcemy, aby zarządzający mieli dostęp do kapitału, który daje większą elastyczność w zakresie strategii inwestycyjnej” – tłumaczy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Inwestycje obejmują między innymi Inovo VC, Market One Capital oraz SMOK Ventures. Fundusze, dzięki nowemu kapitałowi, będą mogły lokować środki w polskie, innowacyjne spółki. Fundusze Inovo VC i SMOK Ventures planują dodatkowo inwestować w firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Market One Capital natomiast wspiera startupy z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Czwarty fundusz zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

Warto przeczytać: Problematyczne kasy samoobsługowe i odpowiedź polskiego startupu. Inteligentne wózki od ZeroQs mogą zmienić branżę handlu detalicznego

Wsparcie dla funduszy VC

Jeszcze pod koniec 2023 roku informowaliśmy, że fundusze VC będą mogły liczyć na napływ nowego kapitału na rynku. PFR Ventures zapowiedział wtedy uruchomienie nowych środków finansowych na 2024 rok z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki. Dzisiaj PFR Ventures poinformował o inwestycji ponad 150 mln zł w cztery polskie fundusze VC. Nowy kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

„Na rozwój polskiego rynku venture capital patrzymy kompleksowo. Zależy nam na wzroście liczby funduszy oraz zainteresowaniu inwestorów prywatnych tą klasą aktywów. Przede wszystkim skupiamy się jednak na pośrednim udostępnieniu kapitału dla polskich innowacyjnych spółek. Osiągamy to budując trwałe relacje z najlepszymi zespołami zarządzającymi: lokalnymi i międzynarodowymi. Polskie zespoły, w które ostatnio zainwestowaliśmy wspieramy już od wielu lat. Udowodniły one, że są godne naszego zaufania, umieją identyfikować przedsiębiorców o największym potencjale, a następnie wspierać ich zapewniając prawdziwe „smart money”, dzieląc się wiedzą i siecią kontaktów, a także pomagając im w zdobyciu kapitału od międzynarodowych funduszy na rozwój w fazie wzrostu” – mówi Bartłomiej Samsonowicz, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.

Inovo VC, jeden z funduszy w który zainwestował PFR Ventures, prowadzi obecnie trzeci fundusz VC. Dotychczas przeznaczył finansowanie na takie startupy jak Quesma czy Livekid. W swoim portfelu ma również firmę Booksy czy Jutro Medical. Z kolei Market One Capital, który stawia również na firmy z Europy Zachodniej, wybrał m.in. niemiecki TIER Mobility do swojego portfolio.

SMOK Ventures powstał w 2019 roku i dotychczas zainteresował się blisko 40 spółkami. Czwarty, nieujawniony fundusz, w który zainwestował PFR Ventures skupia się na startupach w fazie wzrostu, zarówno z Polski jak i Europy.

Warto przeczytać: Polska spółka dostrzeżona przez szwajcarski fundusz. QAI Ventures wesprze Quantum Blockchains

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.