Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kluczowe partnerstwa polskiego startupu. IQ Biozoom nawiązuje współprace z zagranicznymi podmiotami medycznymi

IQ Biozoom

IQ Biozoom, startup opracowujący nieinwazyjne metody diagnostyki domowej, nawiązał kluczowe współprace. Mowa o Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Coimbrze oraz tureckim Krajowym Instytucie Metrologii TUBITAK UME.

Nieinwazyjne testy do mierzenia poziomu m.in. glukozy oraz mleczanów w ślinie. Polski startup IQ Biozoom opracowuje technologię do nieinwazyjnej diagnostyki domowej i jeszcze niedawno został wyróżniony w ramach konkursu EIT Health InnoStars Awards 2023. Teraz firma nawiązała kluczowe współprace z dwoma zagranicznymi podmiotami, które zintensyfikują prace badawcze nad szybkimi, domowymi metodami pomiaru kortyzolu.

„Partnerstwo z Tureckim Krajowym Instytutem Metrologii TUBITAK UME i Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Coimbrze to ważny krok dla IQ Biozoom. Współpraca z TUBITAK UME umożliwi nam korzystanie z ich zaawansowanych technik funkcjonalizacji, co przyspieszy rozwój naszych urządzeń diagnostycznych. Dzięki Uniwersytetowi w Coimbrze zyskamy dostęp do znakomitej bazy badawczej, co pozwoli na skuteczną walidację kliniczną naszych produktów. Ta współpraca pomoże nam potwierdzić użyteczność medyczną naszych innowacji i skutecznie wprowadzić je na rynek, przyczyniając się do lepszej diagnostyki domowej” – podkreśla dr inż. Jakub Kaczmarski, współzałożyciel i Chief Technology Officer w IQ Biozoom.

Warto przeczytać: Globalny potencjał polskiego startupu. AstroTeq.ai monitoruje aktywność sejsmiczną i prognozuje trzęsienia ziemi

Innowacyjne rozwiązanie IQ Biozoom

IQ Biozoom został założony w 2020 roku. Startup skupia swoją działalność nad opracowaniem innowacyjnych urządzeń do pomiaru stężenia substancji biochemicznych w płynnych analitach tj. ślina czy łzy. Aktualnie pracuje nad domowymi testami do pomiaru poziomu glukozy i mleczanów w ślinie. W niedalekiej przyszłości ma również w planach badanie białek CRP i hormonów jak kortyzol. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe będzie łatwiejsze i szybsze diagnozowanie wielu zaburzeń, takich jak depresja czy nietypowe reakcje somatyczne na przewlekły stres.

„Innowacyjne podejście oparte na wykorzystaniu nowoczesnych przyrządów półprzewodnikowych, takich jak tranzystory cienkowarstwowe, w których specjalizuje się IQ Biozoom, stanowi klucz do precyzyjnego i łatwego w użyciu narzędzia diagnostycznego, które może znacząco przyczynić się do postępu w monitorowaniu i leczeniu zaburzeń związanych ze stresem. To trzeci obszar diagnostyczny, obok monitoringu poziomu glukozy i mleczanów w organizmie, którym zajmujemy się jako spółka technologiczna” – zapewnia dr inż. Jakub Kaczmarski.

IQ Biozoom

Kluczowe partnerstwa

Polski startup nawiązał dwie ważne współprace z zagranicznymi podmiotami. Pierwszy z nich to Wydział Medyczny Uniwersytetu w Coimbrze. To jedna z najważniejszych uczelni medycznych w Portugalii. Drugi to turecki Krajowy Instytut Metrologii TUBITAK UME. Odgrywa on kluczową rolę w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie precyzyjnych pomiarów i standardów.

Nawiązane partnerstwa to również zasługa zaangażowania EIT Health. To sieć najlepszych w swojej klasie innowatorów w dziedzinie zdrowia, wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). W 2023 roku IQ Biozoom znalazł się wśród 10 finalistów programu akceleracyjnego skierowanego dla startupów na wczesnym etapie rozwoju z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej.

„Nasze dynamiczne programy wspierania biznesu otwierają drzwi do rozległej sieci kontaktów, co pozwala firmom takim jak IQ Biozoom rozwijać się przy wykorzystaniu zasobów EIT Health, stymulujących rozwój przełomowych innowacji. Nieustannie aktualizujemy naszą ofertę, aby mieć pewność, że jest dostosowana do potrzeb innowatorów. W tym roku czekają nas nowości w programach akceleracyjnych skierowanych do start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej” – mówi Joanna Broy, liderka ekosystemu EIT Health w Polsce.

Źródło grafik: IQ Biozoom

Warto przeczytać: Polski sukces na arenie międzynarodowej. IQ Biozoom opracowuje innowacyjną technologię do nieinwazyjnej diagnostyki domowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.