Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski sukces na arenie międzynarodowej. IQ Biozoom opracowuje innowacyjną technologię do nieinwazyjnej diagnostyki domowej

IQ Biozoom

Nieinwazyjne testy do mierzenia poziomu m.in. glukozy oraz mleczanów w ślinie. Polski startup IQ Biozoom opracowuje technologię do nieinwazyjnej diagnostyki domowej i już został wyróżniony w ramach konkursu EIT Health InnoStars Awards 2023.

IQ Biozoom to startup założony w 2020 roku, którego celem jest opracowanie technologii do nieinwazyjnej diagnostyki domowej. Firma pracuje nad innowacyjnym urządzeniem, dzięki któremu będzie można zmierzyć stężenie substancji biochemicznych m.in. w ślinie czy łzach. Za pomocą tej technologii chcą umożliwić pacjentom kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Testy diagnostyczne mogą wejść na rynek w ciągu 3 lat, na ten moment trwa otwarta runda finansowania.

Polski startup może pochwalić się wyróżnieniem w ramach konkursu EIT Health InnoStars Awards 2023. IQ Biozoom znalazł się wśród 10. innowacyjnych firm, które odpowiadają na potrzeby zdrowotne pacjentów z Europy. Warto podkreślić, że o wsparcie swoich biznesów walczyło ponad 100 startupów z kilkunastu państw europejskich.

„Inicjatywy takie jak EIT Health InnoStars Awards to dla start-upów medycznych duże wsparcie, skracające drogę innowacji od laboratorium do rynku. Zidentyfikowanie potencjału naszej technologii i zakwalifikowanie nas do grona dziesięciu najbardziej perspektywicznych start-upów w tym konkursie, staje się automatycznym komunikatem, jaki EIT Health przekazuje międzynarodowemu środowisku. Polska ma młodych, dobrze wykształconych inżynierów (…)” – powiedział dr inż. Jakub Kaczmarski, co-founder i CTO IQ Biozoom.

Warto przeczytać: „Jestem pewny, że coraz więcej spółek na rynku polskim, będzie dostrzegać potencjał modelu Virtual Biotech” – mówi CEO Auxilius Pharma, Jędrzej Litwiniuk

IQ Biozoom z międzynarodowym wyróżnieniem

Zacznijmy od tego czym jest EIT Health. To międzynarodowa organizacja, której celem jest edukowanie oraz wdrażanie innowacji dotyczących opieki zdrowotnej. Natomiast EIT Health InnoStars Awards to program akceleracyjny przeznaczony dla startupów na początku swojego rozwoju. W ramach 8. edycji do finałowej rundy zakwalifikowano 10 innowacyjnych firm.

W konkursie brało udział ponad 100 startupów z 18 państw europejskich. Wyróżnienie do finałowej rundy otrzymała również polska firma, IQ Biozoom. Założona w 2020 roku, opracowuje technologię, która umożliwi nieinwazyjne monitorowanie glukozy, ale również innych biomarkerów tj. cholesterol czy mleczany.

„Wierzymy, że technologia IQ Biozoom ma bardzo duży potencjał rynkowy, ponieważ przeciwdziała jednemu z największych wyzwań współczesnego społeczeństwa – cukrzycy. Jest to innowacja na skalę światową, a odkrycie naukowe uważamy za niezwykle ważne w tej dziedzinie. IQ Biozoom ma ogromną szansę na zwiększenie dostępności do testów diagnostycznych w warunkach domowych, a tym samym może stać się kluczowym rozwiązaniem, przyczyniającym się do rozwoju medycyny spersonalizowanej i diagnostyki medycznej” – mówi Joanna Broy, EIT Health InnoStars Ecosystem Lead for Poland.

Innowacyjna technologia od polskiego startupu

IQ Biozoom skupia się na technologii do nieinwazyjnej diagnostyki domowej. Od dwóch lat opracowuje rozwiązania czujnikowe, które bazują na zaawansowanych przyrządach półprzewodnikowych autorskiej konstrukcji wytwarzanych technikami druku strumieniowego. Dzięki temu pacjent w warunkach domowych będzie mógł kontrolować swój stan zdrowia i sprawdzić stężenie biomarkerów poprzez kontakt jednorazowego paska testowego ze śliną czy moczem.

Startup liczy, że pierwsze testy diagnostyczne będą mogły wejść na rynek w perspektywie 3 lat. Ponadto, ubiega się o ochronę patentową nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale również USA i Chin. Kluczowe będzie finansowanie spółki. Jeszcze w październiku fundusz venture capital VC Linki zainwestował w IQ Biozoom. Mimo to, spółka nadal jest w trakcie otwartej rundy finansowania.

Źródło grafiki: IQ Biozoom

Warto przeczytać: Pigułka wspierana sztuczną inteligencją zamiast endoskopii. Polski startup BioCam idzie po kolejne finansowanie

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.