Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Założyciele startupów odczuwają niepewność. Blisko połowa z nich rozważa porzucenie projektu

Założyciele startupów

Blisko 50% założycieli startupów rozważa jego porzucenie jeszcze w tym roku. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego wśród founderów przez Sifted.

Sifted to branżowy portal internetowy. Jego tematyka jest poświęcona europejskim startupom. W swoim najnowszym badaniu przeprowadzono rozmowy z ich założycielami na temat przyszłości. W badaniu wzięła udział grupa 156 osób. Dwie trzecie z nich stanowili mężczyźni, pozostałą część kobiety. Niestety wnioski z analizy wyników nie są zbyt optymistyczne.

Warto przeczytać: 6 inwestycji o łącznej wartości ponad 33 mln zł. Podsumowanie marca w funduszach VC

Rosnąca niepewność

Blisko 45% badanych przyznało, że poziom ich zdrowia psychicznego jest zły lub bardzo zły. Z pewnością wiąże się to ze zbyt dużym stresem. Ten stan w zeszłym roku odczuwało aż 85% ankietowanych. U 75% z nich pojawiły się stany lękowe. Tak silne emocje związane są ze zbyt dużym nakładem obowiązków. Często pogorszenie się zdrowia psychicznego jest spowodowane faktem, że wypracowywane przez startup zyski nie są w stanie pokryć zapotrzebowania kosztowego.

Jeden z badanych przyznaje, że koszty działalności sprawiają, że w efekcie nie jest on w stanie utrzymać swojej rodziny. Początkujące startupy często mają problem również z pozyskaniem inwestorów. W efekcie aż 61% badanych stwierdziło, że rozważa opuszczenie startupu. 49% z ankietowych wciąż rozważa to w tym roku. Kluczowe przy podjęciu tej decyzji jest myślenie o bezpieczeństwie finansowym.

Powściągliwość inwestorów

Przyczyn tego typu deklaracji należy również upatrywać w otoczeniu zewnętrznym. Spadające wyceny firm technologicznych sprawiają, że inwestorzy mniej chętnie patrzą na wszystkie inwestycje. Startupy przechodzą obecnie wnikliwszą niż kiedykolwiek analizę wyników finansowych i potencjału. To z kolei może mieć negatywny wpływ na psychikę założycieli. 

Co więcej, założyciele startupów podkreślają, że znalezienie inwestora wcale nie oznacza końca problemów. W swoich wypowiedziach stwierdzają, że w większości nie otrzymują od nich wsparcia dotyczącego ich kondycji psychicznej. Udzielanie takiej pomocy przez inwestora zadeklarowało tylko 6 badanych. Respondenci częściej wskazywali raczej na presję, jaką wywierają na nich inwestorzy. I fakt, że nie interesuje ich wizja firmy, którą przedstawiają. 

Innym problemem, na który wskazują ankietowani, jest pojawiający się konflikt założycieli. Często skutkuje on opuszczeniem startupu przez jednego z nich.

Grupę rozważającą odejście zapytano również o jej dalsze plany. 39% z jej członków planuje początkowo zrobienie sobie przerwy. 30% zamierza znaleźć sobie inną pracę, a 29% już myśli o założeniu nowej firmy. Wśród opcji wymieniane były także napisanie książki, czy zajęcie się doradztwem. 

Warto przeczytać: Polska ma potencjał, by stać się znaczącym graczem na międzynarodowej scenie startupowej – Raport „Rynek akceleracji w Polsce”

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.