Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PFR Ventures: blisko 40 zespołów związanych z venture capital zgłosiło się w ramach pierwszego naboru do programów FENG

PFR Ventures

W ramach pierwszego naboru do programów PFR Ventures, ofertę złożyło 39 zespołów związanych z rynkiem venture capital. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca.

Pod koniec roku PFR Ventures zapowiedział nowe środki dla funduszy venture capital. Przypomnijmy, że kapitał publiczny ma wynieść około 2 mld zł, natomiast inwestorzy prywatni dołożą do tego dodatkowy 1,1, mld zł. Inwestowanie w fundusze VC będzie stymulować nowe finansowanie dla startupów. W ramach pierwszego naboru do PFR Ventures zgłosiło się blisko 40 zespołów, które planują uruchomić lub już posiadają swoje fundusze VC. Analiza ofert może potrwać nawet 3 miesiące.

„Spodziewamy się, że pierwsze fundusze rozpoczną inwestowanie środków z FENG już w drugiej połowie 2024 roku. Liczymy, że nowe pieniądze unijne ponownie pozwolą na rozwój licznych innowacyjnych projektów. Cieszy nas również balans pomiędzy ofertami od nowych zarządzających i tych, z którymi mieliśmy już kontakt inwestując w ramach poprzedniej edycji naszych programów zasilanych środkami UE. To dla nas istotne, aby zapewniać kapitał dla różnorodnych polskich zespołów” – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Warto przeczytać: 8 inwestycji i ponad 55 mln zł wsparcia. Podsumowanie lutego w funduszach VC

Nabór do FENG

PFR Ventures jeszcze w grudniu 2023 roku zapowiedział uruchomienie nowych środków finansowych na kolejny rok z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki. Pozwoli to na zainwestowanie w około 40 funduszy venture capital. Już w ramach pierwszego naboru zgłosiło się 39 zespołów związanych z funduszami VC.

Pierwszy nabór trwał od 12 do 29 lutego, natomiast kolejny z pięciu planowany jest na 8 kwietnia. Analiza pierwszych ofert potrwa nawet 3 miesiące, a PFR Ventures spodziewa się, że umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca 2024 roku. Kolejne nabory powinny odbyć się w II i III kwartale br. Zdaniem PFR Ventures kapitał z funduszy europejskich może być dostępny do końca 2025 roku.

W ramach naborów przewidziano zgłoszenia do pięciu programów:

  • PFR Starter: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju.
  • Biznest: podobnie jak PFR Starter. Dodatkowo aktywizacja inwestorów prywatnych i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.
  • Otwarte Innowacje: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju.
  • KOFFI: inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC: dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Warto przeczytać: Fundusze VC otrzymały od PFR Ventures ponad 150 mln zł. Kapitał zostanie przeznaczony na startupy z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.