MamBiznes.pl

Rewolucja w branży kosmicznej. Indyjski startup EtherealX opracowuje rakiety wielokrotnego użytku

Pobieranie danych ...

Rakiety nośne wielokrotnego użytku mają się przyczynić do znacznego zmniejszenia kosztów i czasu działań w branży kosmicznej. Rozwiązanie opracowuje startup EtherealX z Indii.

Sektor kosmiczny to obszar przeżywający znaczne ożywienie. Ostatnie lata to okres znacznego wzrostu liczby startów w kosmos. Pojawiają się również nowe startupy, które oferują tego typu misje. Jednak mimo znacznej konkurencji, jej przygotowanie i start wciąż wymagają sporych nakładów finansowych i czasowych. Już wkrótce może się to jednak znacząco poprawić. Obie te kwestie chce usprawnić startup EtherealX z Indii. W tym celu opracowuje rakiety nośne, których wielokrotny użytek byłby możliwy w całości.

Warto przeczytać: Startupy mierzą wysoko. By dobrze zarobić, wyniosą swoich klientów w kosmos

Kosmiczna rewolucja

Rozwiązanie, nad którym pracuje indyjski startup, śmiało można określić mianem rewolucyjnego. Co prawda obecnie rakieta Falcon 9 od SpaceX oferuje możliwość częściowego ponownego użycia. W branży brak jednak rozwiązania, które oferowałoby tego typu funkcjonalność dla całej rakiety średniego zasięgu. 

Założyciele EtherealX twierdzą, że ich rozwiązanie będzie na tyle konkurencyjne cenowo, że z łatwością będą w stanie przejąć nawet 40% rynkowych udziałów. Startup nie podaje jednak zbyt wielu szczegółów dotyczących technologii, chcąc zachować możliwie jak największą poufność prowadzonych testów. Wiadomo jednak, że startup nie zajmuje się obecnie produkcją własnego silnika rakietowego. Korzysta w tej kwestii z outsourcingu. Nie wyklucza jednak własnej produkcji w przyszłości.

Plan działania

Na swoje działania startup pozyskał już spore środki od inwestorów. Runda finansowania zalążkowego zakończyła się zebraniem 5 mln dolarów. Środki pozwoliły między innymi na nabycie 16 akrów ziemi w Tamil Nad, gdzie rozwijana jest działalność. Firma planuje także sprawdzić swoją technologię podczas startu demonstracyjnego. Jego termin wyznaczono wstępnie na 2026 rok. 

Startup zidentyfikował już ponadto 35 potencjalnych klientów. Początkowo zamierza się jednak skupić na pozyskaniu grupy o 10 do 15 z nich.

Warto przeczytać: Startupy sektora kosmicznego nie zwalniają tempa. Kolejne duże rundy finansowania

Pobieranie danych ...