Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startup pracujący nad latającymi samochodami ogłosił rekordowe zainteresowanie. Czy to początek ery powietrznych korków?

latające samochody

Alef Aeronautics to firma, która zamierza zrewolucjonizować rynek transportu powietrznego. Startup wspierany przez SpaceX pochwalił się rekordowym zainteresowaniem swoich projektów. Uspokajamy jednak — zważywszy na cenę, a także postęp prac nad ich dwuosobowym samochodem powietrznym Alef Model A, paraliż nieba, póki co nam nie grozi.

Firma z San Mateo w Kalifornii pracuje obecnie nad kilkoma modelami powietrznych samochodów. Na dwuosobowy model A uruchomiła już proces przedsprzedaży. By zarezerwować sobie swój powietrzny pojazd, wystarczy wpłata 150 dolarów depozytu. Producent deklaruje, że końcowy koszt Modelu A wyniesie 300 tys. dolarów.

Póki co, zainteresowanie jest duże. W Alef ogłosili, że mają już 2850 zamówień na podniebny samochód. Jak łatwo policzyć, ich łączna wartość to ponad 850 mln dolarów. Do tych szacunków należy jednak podchodzić ostrożnie. Swój depozyt klient może odebrać w każdym momencie, bez ponoszenia dodatkowych konsekwencji.

Warto przeczytać: Klarna ogłosiła wyniki finansowe za 2023 rok. Fintech Polaka chce wejść na giełdę w USA

Latające samochody

Choć Alef nie jest pierwszym startupem, który pracuje obecnie nad latającymi samochodami, to jego rozwiązanie ma być prawdziwą rewolucją. Jej gwarantem jest budowa proponowanego rozwiązania. Podczas gdy większość konkurentów tworzy modele, które przypominają odrzutowiec z wirnikami przypominającymi te z helikoptera, pojazdy Alef zdecydowanie bardziej przypominają samochód. Eksponowane w rozwiązaniach konkurentów wirniki są całkowicie ukryte.

Model A startupu dodatkowo może poruszać się po drogach, dzięki czemu argument twórców o tworzeniu pierwszego powietrznego samochodu zyskuje na sile. Do jazdy po drogach pojazd wykorzystuje cztery małe silniki w każdym z kół. By wznieść się w powietrze, zamontowano osiem śmigieł z przodu i z tyłu samochodu, które obracają się niezależnie z różnymi prędkościami, aby umożliwić mu lot w dowolnym kierunku.

Plany premiery

Duża ilość wstępnych rezerwacji determinuje startup do możliwie jak najszybszej premiery. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to możliwa jest jeszcze w 2025 roku. Wtedy  ma zostać wyprodukowany pierwszy Model A. Kierownictwo firmy zaznacza jednak, że na pewno w tym terminie nie będzie w stanie wyprodukować wszystkich z zadeklarowanych 2850 sztuk pojazdu.

Źródło grafiki: Alef Aeronautics

Warto przeczytać: Pies-robot, elektryczny SUV Xiaomi i przypinka AI. Echa Mobile World Congress 2024

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.