Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ułatwienie pracy lekarzom przy dokumentacjach medycznych. Startup Upmedic planuje kolejne wdrożenia i ekspansję zagraniczną

Upmedic

Najpierw jako sofware house wspierający branżę heathcare, teraz kompleksowe rozwiązanie dla lekarzy. Upmedic stworzyło narzędzie do edytowania dokumentacji medycznej, gdzie jak sami podkreślają ludzki intelekt spotyka się ze sztuczną inteligencją.

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej kompleksowych rozwiązań medtechowych. Jednym z nich jest Upmedic, który opracował edytor do dokumentacji medycznej. Jego celem jest wsparcie lekarzy w codziennej pracy, często polegającej na żmudnych opisach badań. Pomysłodawcami startupu są bracia, Paweł i Krzysztof Paczuscy, którzy wcześniej obserwowali branżę healthcare prowadzając software house.

„Dojście do pomysłu, by skoncentrować całe nasze działania na Upmedic było pewnym procesem, który wymagał czasu. Pierwotnie tworzyliśmy różne rozwiązania dla branży healthcare, ale z czasem zauważyliśmy, że problem czasochłonności wytwarzania dokumentacji medycznej jest wszechobecny na bardzo dużym rynku. To, że pod kątem danych źle zbieramy dokumentację, wstrzymuje rozwój wielu innowacji, które mogłyby być oparte na wysokiej jakości danych. Zaradzić temu miał Upmedic”- wskazuje Paweł Paczuski CEO Upmedic.

Narzędzie Upmedic pozwala skrócić oczekiwanie na dokumentację medyczną nawet o 70%, wykorzystując przy tym sztuczną inteligencję. Obecnie z ich rozwiązania korzysta już 300 lekarzy, a ta liczba z miesiąca na miesiąc systematycznie się powiększa.

Warto przeczytać: Medyczny Whatsapp od Doctor.One. Rozmowa z Maciejem Malendą, współzałożycielem startupu

Rozwiązanie dla lekarzy

Narzędzie opracowane przez Upmedic służy lekarzom, którzy często poświęcają wiele cennego czasu na przygotowanie dokumentacji medycznej dla pacjentów. Choć na rynku funkcjonują podobne rozwiązania, to polski startup działa ramię w ramię z takimi firmami jak Nuance Communications oraz Smart Reporting GmbH. Są to spółki, które stanowią motywator do działania dla Upmedic.

„Obecnie wszystkie największe firmy w branży medycznej korzystają z naszego oprogramowania. Czujemy satysfakcję, gdy dostrzegamy, że lekarze coraz chętniej szukają narzędzi do optymalizacji swojej pracy, na czym korzystają nie tylko oni, ale też pacjenci oczekujący na swoją dokumentację medyczną. To także dla nas okazja do ciągłego rozwijania Upmedic i szukania nowych rozwiązań, by jak najskuteczniej móc odpowiedzieć na problemy, z którymi mierzą się pracownicy ochrony zdrowia” – mówi nam Paweł Paczuski.

Obecnie z oprogramowania Upmedic korzysta już 300 lekarzy. Polski startup przeprowadził udane wdrożenia między innymi w Instytucie Matki i Dziecka (na neurologii), Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym oraz w ramach PZU Zdrowie (na radiologii). Upmedic planuje rozszerzyć wykorzystanie swojego rozwiązania na inne specjalizacje, jak medycyna rodzinna, która stanowi zdecydowanie większy rynek.

Ponadto, polski startup rozpoczął współpracę z firmami Big Pharma w celu eliminacji problemu podwójnego wypełniania dokumentacji medycznej do badań klinicznych, analizy danych medycznych i podpowiedzi w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. Obecnie narzędzie jest dostępne w trzech językach i w planach jest poszerzenie jego dostępności.

„Nasze modele językowe działają dla całej mowy ludzkiej dzięki sztucznej inteligencji. Funkcjonowanie w kolejnych językach jest kwestią odpowiedniego dopracowania naszego skryptu i cały czas działamy w tym kierunku. W tym momencie kilka zagranicznych rynków oczekuje na swoją wersję językową Upmedic, dlatego jest to coś, co staramy się nieustannie udoskonalać, by jak najwięcej lekarzy mogło korzystać z udogodnień oferowanych przez nasze narzędzie” – wskazuje współzałożyciel Upmedic.

Dalszy rozwój Upmedic

Nie tylko rozwój w kierunku dostępności językowej. Upmedic przygotowuje się również do ekspansji zagranicznej, głównie na rynkach wysoko rozwiniętych budującym strategię ochrony zdrowia w oparciu o strukturalne dane cyfrowe. Ma ona się rozpocząć w tym roku, a intensyfikacja zaplanowana jest na 2025 rok.

Na ten cel spółka będzie również poszukiwać finansowania. Upmedic zakłada pozyskanie kilku milionów euro, które przeznaczy również między innymi na rozbudowę zespołu medycznego oraz sprzedażowego. Dotychczas startup otrzymał 1,1 mln zł od funduszu LT Capital. Ponadto, w firmę zainwestowało kilku lekarzy, którzy mają pozytywne doświadczenia z rozwiązaniem Upmedic.

„Czeka nas wiele wdrożeń, także na rynkach zagranicznych. Dodatkowo po połączeniu sił z PZU Zdrowie, walczymy o złoto w prestiżowym, branżowym konkursie Qorus. Nasze osiągnięcia są dostrzegane na arenie międzynarodowej (…). Nieustannie chcemy rozwijać nasz produkt, ponieważ zależy nam na jak największym komforcie lekarzy oraz dobru pacjentów. Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w celu optymalizacji procesów zabierających lekarzowi czas, który mógłby poświęcić na bezpośrednią pracę z pacjentem” – podsumowuje prezes Upmedic.

Źródło grafiki: Upmedic

Warto przeczytać: Kluczowe partnerstwa polskiego startupu. IQ Biozoom nawiązuje współprace z zagranicznymi podmiotami medycznymi

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.