Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wsparcie dla Radix Ventures. PFR Ventures inwestuje w fundusz wspierający deep techowe spółki związane z zieloną transformacją

Radix Ventures

10 mln euro dla funduszu venture capital Radix Ventures. To już szósty fundusz w portfelu PFR Green Hub.

Radix Ventures powstał w połowie 2023 roku. Został założony przez grupę doświadczonych przedsiębiorców technologicznych oraz inwestorów. W lipcu 2023 roku otrzymał on kapitał w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Teraz PFR Ventures poinformował, że zasilił Radix Ventures kwotą 10 mln euro.

„Radix Ventures dołącza do naszego zróżnicowanego portfela zielonych funduszy inwestycyjnych z Polski i Europy. Partnerzy funduszu mają już doświadczenie w identyfikowaniu i wspieraniu innowacyjnych spółek deep tech o dużym potencjale, które tworzą rozwiązania dla przemysłu. Wierzymy, że ich znajomość branży i doświadczenie we wspieraniu startupów od zalążka po rozwój pomoże w przyspieszeniu rozwoju zielonych innowacji w Polsce” – mówi Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures.

Warto przeczytać: PFR Ventures: blisko 40 zespołów związanych z venture capital zgłosiło się w ramach pierwszego naboru do programów FENG

Finansowanie dla Radix Ventures

Fundusz Radix Ventures został założony przez Pawła Bochniarza, Wojciecha Ratymirskiego oraz Michała Urbanowskiego. Wcześniej byli oni związani z Valuetech Seed, czyli funduszem, który wspierał spółki deep tech na wczesnym etapie rozwoju. W lipcu 2023 roku Radix Ventures otrzymał kapitał od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Na starcie docelowa kapitalizacja podmiotu to 50 mln euro.

Teraz w Radix Ventures zainwestował PFR Ventures. Kwota opiewa na 10 mln euro. Fundusz będzie inwestować głównie na polskim rynku, ale nie wyklucza współpracy z venture partners w Rumunii, Ukrainie i Węgrzech. Obecnie docelowa kapitalizacja to już 60 mln euro, z przeznaczeniem na około 20 inwestycji z pierwszymi ticketami o wartości 1,5-3 mln euro.

„Inwestycja i zaufanie zespołu PFR Green Hub mają dla nas bardzo duże znaczenie. PFR Green Hub jako pierwszy tego typu fundusz funduszy w Unii Europejskiej, stawiający na inwestycje w zielone technologie, doskonale wpisał się w naszą strategię. Obok Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, będzie on prawdopodobnie drugim największym inwestorem w Radix Ventures. Współpraca z PFR Green Hub pozwoli nam zaoferować wsparcie inwestycyjne dla najbardziej zaawansowanych technologicznie startupów z Polski na etapie późno zalążkowym (ang. late seed), gdzie dostęp do finansowania był dla nich jak dotąd ograniczony” – dodaje Paweł Bochniarz, Partner Zarządzający Radix Ventures.

Inwestycja odbyła się w ramach PFR GreenHub Fof. To pierwszy zielony fundusz, który powstał w maju 2021 roku. Ma on na celu wsparcie zespołów zainteresowanych finansowaniem innowacyjnych projektów greentech.

Źródło grafiki: PFR Ventures

Warto przeczytać: 8 inwestycji i ponad 55 mln zł wsparcia. Podsumowanie lutego w funduszach VC

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.