Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie projekty na Kickstarterze przyciągają inwestorów. Popularnością cieszą się zbiórki crowdfundingowe na gry planszowe

zbiórki crowdfundingowe

Trwające zbiórki na Kickstarterze cieszą się obecnie dużą popularnością. Niektóre polskie kampanie mogą pochwalić się pozyskaniem ponad 800% większej kwoty niż zakładał pierwotny cel.

Niedawno zastanawialiśmy się co będzie dalej z działalnością, a raczej popularnością Kickstartera w Polsce. Jest to platforma crowdfundingu produktowego, wykorzystywana nie tylko do pozyskania finansowania, ale również do marketingu projektu. I choć w ostatnich miesiącach nie święciła triumfów na polskiej scenie crowdfundingowej, to teraz przechodzi ponowne ożywienie.

Obecnie na Kickstarterze kilka polskich zbiórek może pochwalić się pozyskaniem kwoty znacznie przewyższającej zakładany cel. Niektóre z nich przekraczają nawet 800%, mimo że do zakończenia kampanii pozostało jeszcze kilkanaście dni. Niezmiennie największą popularnością cieszą się gry planszowe, jednak wyróżnia się również projekt z kategorii hardware. Mowa o spółce modue i jej modułowym urządzeniu do kontroli swojej przestrzeni digitalowej.

Kickstarter zbiórki

Źródło: Kickstarter

Warto przeczytać: Platforma crowdfundingu produktowego i narzędzie marketingowe. Co dalej z Kickstarterem w Polsce?

Kickstarter powraca do łask            

Crowdfunding ma już za sobą swój „złoty okres”, kiedy zyskał mocno na znaczeniu w czasie pandemii. Następnie gwałtowny wzrost inflacji oraz otoczenie wysokich stóp procentowych nie sprzyjało finansowaniu społecznościowemu. Straciła przy tym platforma dedykowana crowdfundingowi produktowemu, jaką jest Kickstarter. Oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w Polsce w październiku 2020 roku.

W Polsce z platformy Kickstarter korzystali główni twórcy gier, pozyskując finansowanie na konkretną produkcję. W ramach przeprowadzonych kampanii często mogli liczyć nie tylko na potrzebny kapitał, ale również kampanię reklamową swojego projektu. Przez jakiś czas na platformie nastąpił marazm w finansowaniu projektów, jednak początek roku pokazuje ponowne ożywienie.

Obecnie na Kickstarterze trwa około 30 kampanii crowdfundingowych na polskie projekty. Większość z nich ponownie jest z kategorii gier, a niektóre z nich na kilkanaście dni przed zakończeniem mogą pochwalić się ogromnym sukcesem. Największą popularnością nadal cieszą się głównie gry planszowe.

Wśród nich należy wymienić projekt „EVE: War for New Eden”. Firma ze Szczecina zakładała pozyskanie około 217 tys. zł. Obecnie na jej koncie jest już ponad 1,8 mln zł, a projekt wsparło ponad 2 tys. osób. Spółki często decydują się na tzw. stretch goal. Przy przekroczeniu konkretnej kwoty zbiórki, obiecują wspierającym dostarczenie dodatkowych funkcjonalności, w tym przypadku w grze.

EVE_ War for New Eden

Źródło: Kickstarter

Warto zwrócić uwagę, że jedna ze zbiórek na produkcję gry planszowej przekroczyła cel o ponad 9 000%. W tym przypadku warszawska firma zakładała pozyskanie 434 zł, a na jej konto wpadło ponad 39 tys. zł. Stąd tak wysoki wzrost. Oczywiście nadal są zbiórki, które nie przyciągają tak uwagi inwestorów jak np. książka „Crocodile Tears” czy też płyta jazzowa.

Nie tylko gry planszowe

Na wyróżnienie zasługuje firma modue, która zakładała pozyskanie ponad 170 tys. zł, a obecnie ma już ponad 1,4 mln zł. Realizacja celu zajęła im na Kickstarterze dosłownie 10 minut. Kwota cały czas rośnie, a do końca kampanii pozostało jeszcze kilkanaście dni. Firma zamierza stworzyć modułowy sprzęt do kontroli przestrzeni digitalowej. Będzie można dostosować widżety do własnych potrzeb.

modue

Źródło: Kickstarter

Kickstarter w Polsce, jak widać po aktualnych zbiórkach, znów zyskuje na popularności. Pytanie ile ta fala potrwa.

Warto przeczytać: Rynek fuzji i przejęć przechodzi ożywienie i utrzyma trend wzrostowy w tym roku

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.