Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nawet 15 mln zł dofinansowania dla firmy. Jak zdobyć Pożyczkę Płynnościową z BGK?

Koronawirus mocno odbił się na kondycji wielu polskich przedsiębiorstw. Dotknięte pandemią firmy mogą skorzystać z kilku instrumentów wsparcia, które pomagają przetrwać trudny czas. O ile dużo się mówi o elementach tarczy antykryzysowej czy tarczy finansowej to stosunkowo mniej uwagi poświęca się Pożyczkom Płynnościowym przyznawanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu programowi do firm popłynęło już 400 mln zł, a kolejna pula 150 mln zł czeka. Kto i jak może z niego skorzystać?

W czasie zarazy osoby prowadzące działalność gospodarczą w zależności od liczby zatrudnianych pracowników oraz procentowego spadku przychodów mogą skorzystać ze zwolnienia ZUS, mikropożyczek, postojowego czy dofinansowania z powiatowych urzędów pracy. Do listy możliwych firm wsparcia warto dopisać Pożyczki Płynnościowe dostępne w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Kto może się ubiegać o atrakcyjnie oprocentowane finansowanie? Na jakich warunkach przydzielane są te pieniądze?

Co to jest Pożyczka Płynnościowa?

Pieniądze w ramach Pożyczek Płynnościowych z Programu Inteligentny Rozwój dają możliwość pokrycia wydatków dotyczących bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa i pomocy w zachowaniu płynności w firmie. Organizowane przez BGK wsparcie przeznaczone jest dla mikro, małych i średnich firm. Finansowanie udzielane jest na atrakcyjnych warunkach. Aby ubiegać się o pieniądze przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku w jednej z instytucji pośredniczących, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego ma podpisaną umowę.

 


Pożyczka jest udzielana firmie na okres do 6 lat z oprocentowaniem 0 proc. Przedsiębiorca korzystający z tego instrumentu wsparcia ma możliwość skorzystania z karencji w spłacie pożyczki. Okres karencji wynosi do 6 miesięcy od momentu uzyskania pożyczki. Beneficjent może także skorzystać z wakacji kredytowych polegających na wydłużeniu okresu spłaty na 2 miesiące. To prawo przysługuje raz na rok w pierwszym i drugim roku spłaty pożyczki. Firma może starać się o więcej niż jeden zastrzyk kapitału, ale tylko wtedy, gdy suma pożyczek nie przekracza 15 mln zł.

Jakie warunki firma musi spełnić aby otrzymać Pożyczkę Płynnościową?

Aby otrzymać pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego firma winna złożyć we wniosku informację, że do końca ubiegłego roku nie znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej, a kryzys związany z pandemią doprowadził do sytuacji kryzysowej firmie lub wysokim prawdopodobieństwem jej wystąpienia. Drugim ważnym elementem przy ubieganiu się o Pożyczkę Płynnościową jest fakt, że firma musi wykazać iż nie ciąży na niej obowiązek zwrotu pomocy oraz nie jest wykluczona z dostępu do takiej pomocy w wyniku wcześniejszych postępowań. Wsparcie udzielane jest do wyczerpania puli środków. Termin obowiązywania obecnego programu to koniec roku 2020. Pożyczki Płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. Od udzielonej pożyczki nie jest pobierana prowizja ani opłata.

Pożyczka Płynnościowa w pigułce:

– od kogo: Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem instytucji finansujących
– dla kogo: mikro, małych i średnich firm
– branża: dowolna
– spłata pożyczki – do 6 lat
– oprocentowanie – 0%
– karencja w spłacie – do 6 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki
– wakacje kredytowe – wydłużenie okresu spłaty na 2 miesiące raz do roku (w pierwszym i drugim roku okresu spłaty pożyczki)
– firma może się ubiegać o więcej niż jedną pożyczkę
– suma pożyczek dla jednej firmy nie może przekroczyć 15 mln zł

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
K 27 maj 2020 (11:59)

Po co wrzucacie artykuł z nieaktualnymi informacjami/ Od 12 maja wnioski o pożyczki nie są przyjmowane, bo pula BGK się dawno temu wyczerpała. Po co wprowadzać ludzi w błąd?!!!