Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Umorzenie 5 tys. zł mikropożyczki z urzędu pracy. Jak to zrobić?

Zbliża się powolnym krokiem, czas kiedy pożyczka do 5 tys. zł powinna przejść weryfikację. Już od samego początku podkreślano, ze dla większości firm będzie ona bezzwrotna. Jednak, czy aby umorzyć pożyczkę, trzeba złożyć wniosek do urzędu pracy?

Umorzenie pożyczki na 5 tys. zł. Jak to zrobić? Fot. Shutterstock/ Stockcrafterpro

Pożyczka na 5 tys. zł jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań z tarczy antykryzysowej. Świadczyć mogą, chociażby o tym liczby. Na koniec maja, jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju mikropożyczki trafiły do 831 961 przedsiębiorców. Tylko ta forma wsparcia dla firm pochłonęła kwotę 4 151 802 710 zł.

Jednak gdy w kwietniu wyjaśnialiśmy, jak pozyskać te środki, to wskazywaliśmy, że jest to pożyczka bezzwrotna. Jedyną zasadą, aby nie zwracać pożyczonych pieniędzy, było utrzymanie działalności przez okres 3 miesięcy. W tej kwestii nic się co prawda nie zmieniło, jednak ówcześnie nie wiadomo było jak będzie wyglądać sam proces umorzenia.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Nad tą sprawą pochylił się rzecznik MŚP, który apelował, aby możliwe było umorzenie pożyczki 5 000 zł bez konieczności składania wniosku. Na apel odpowiedziała sejmową komisja finansów publicznych, która naniosła poprawki do projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tarcza 4.0). Wskazano w niej, że umorzenie pożyczki do 5 tys. zł nastąpi z urzędu.

Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi składać żadnych wniosków, iż dopełnił warunki umowy. Urząd pracy zajmie się tą kwestią samodzielnie, wykorzystując jedynie bazy CEIDG i KRS. Właśnie w nich może z łatwością sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadził nieustannie działalność przez okres 3 miesięcy

Pożyczka bez podatku

Dobrą wiadomością jest również fakt, że od pozyskanych środków, przedsiębiorca nie będzie musiał odprowadzić podatku. Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie podlega opodatkowaniu.

Sprawdź także, jakie oferty przygotowały dla ciebie banki:

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.