Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki z urzędu pracy. Blisko połowa wniosków czeka w kolejce

Już ponad 800 tys. przedsiębiorców otrzymało 5 tys. zł mikropożyczki stanowiącej wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Wciąż jednak spora grupa właścicieli jednoosobowych firm czeka na przelew z urzędu pracy. Najlepiej pod względem sytuacja wygląda w województwie podlaskim. Największy odsetek wniosków czekających na realizację dotyczy województwa mazowieckiego.

Foto: FORUM/ Krzysztof Wierzbowski

Już 43 mld zł trafiły do polskich przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej. Ponad 4 mld zł z tej puli stanowią środki, które przelane zostały na konta firm w formie 5 tys. zł mikropożczyki. Jednak 43 proc. przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek wciąż czeka na pieniądze.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju do tej pory 5 tys. zł mikropożyczki trafiło 831 961 przedsiębiorców. Tylko ta forma wsparcia firm pochłonęła kwotę 4 151 802 710 zł. Resort rozwoju poinformował, że w urzędach pracy złożono do tej pory dokładnie 1 456 340 wniosków dotyczących pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. To oznacza, że 57 proc. wniosków zostało rozpatrzonych, a 43 proc. wciąż czeka na decyzję o przyznaniu 5 tys. zł. Innymi słowy na przelew z urzędu pracy oczekuje 624 379 małych firm.

5 tys. zł pożyczki – gdzie trzeba najdłużej poczekać?

Jeżeli chodzi o miasta, które najlepiej sobie radzą z rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem mikropożyczek to prym wiedzie Gorzów Wielkopolski. W tamtejszym urzędzie pracy zrealizowano już 83 proc. wniosków. Tuż za liderem zestawienia plasuje się PUP z Białegostoku z odsetkiem rozpatrzonych wniosków na poziomie 74 proc. Ostatnie miejsce na podium z odsetkiem 65 proc. przypada urzędowi pracy w Łodzi. W niechlubnym rankingu miast o najgorszym współczynniku przepracowanych wniosków liderem pozostaje Warszawa. W stolicy rozpatrzono do tej pory zaledwie 9 proc. złożonych wniosków. Sytuacja nie wygląda także dobrze w Poznaniu, gdzie odsetek ten wynosi 13 proc. Z kolei w urzędach pracy w Rzeszowie oraz Bydgoszczy 23 proc. wnioskujących o pożyczkę otrzymało środki.

wykres: realizacja pożyczek dla mikrofirm w poszczególnych miastach


W rankingu województw pozycję lidera zajmuje województwo podlaskie z 81 proc. rozpatrzonych pozytywnie wniosków o pożyczkę. Wysokim odsetkiem może się także pochwalić województwo łódzkie. Powiatowe urzędy pracy z tego regionu rozpatrzyły już 76 proc. wniosków. Tylko o 1 pkt procentowy mniej zanotowało województwo zachodniopomorskie. Najgorzej z odsetkiem 37 proc. zrealizowanych wniosków wypada województwo mazowieckie. Województwo małopolskie z wynikiem 43 proc. zajmuje przedostatnie miejsce. W pierwszej trójce województw o najgorszym odsetku zrealizowanych mikropożyczek jest województwo śląskie z liczbą 54 proc.

wykres: realizacja pożyczek dla mikrofirm w poszczególnych województwach

Kto może wnioskować o 5 tys. zł mikropożyczki?

Pożyczka w kwocie 5 tys. zł to wsparcie przygotowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Obok zwolnienia z ZUS czy postojowego to jeden z bardziej popularnych instrumentów pomocowych. Środki przyznawane są na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jeden z instrumentów wsparcia zawartych w rozwiązaniach tzw. tarczy antykryzysowej. Warto przypomnieć, że dzięki nowelizacji ustawy z pożyczek skorzystać mogą też mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Zmieniły się również zasady umarzania pożyczek. Zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby złożyć wniosek o 5 tys. zł pożyczki należy wejść na stronę praca.gov.pl i kliknąć w zakładkę „Skorzystaj z niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy”. Następnie wejść w zakładkę „Złóż wniosek” po czym pojawi się formularz, który można wypełnić online.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Zbyszek 16 lip 2020 (16:24)

Wniosek złożony 11 maja ,do 16 lipca cisza,ani pieniędzy ani jakiejkolwiek informacji, Warszawa.