Wciąż można pozyskać dotację w wysokości nawet 340 tys. zł

Pozostało trzy miesiące na złożenie wniosku o przyznanie bezzwrotnej dotacji na rozwój firmy. Można uzyskać do 340 tys. zł w ramach pierwszego etapu „Bonów na innowacje dla MŚP”. W drugim etapie będzie można pozyskać nawet 0,5 mln zł.

Fot. Shutterstock/ rsooll

Jeden z najpopularniejszych programów wsparcia przedsiębiorców wciąż jest dostępny. Jednak pozostało jeszcze zaledwie trzy miesiące, by móc z niego skorzystać. Mowa o pierwszym etapie programy „Bony na innowacje dla MŚP”, w ramach którego można otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości nawet do 340 tys. zł.

– Konkurs powstał z myślą o tych przedsiębiorcach, którzy mają innowacyjne pomysły, ale nie mają potencjału do przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych. W programie mogą wziąć udział MŚP ze wszystkich branż, z całego kraju. Dane z konkursów dotychczas przeprowadzonych przez PARP wskazują, że wśród aplikujących firm najwięcej jest mikroprzedsiębiorstw. Bardzo często wnioski o dofinansowanie składają też start-upy, tj. firmy działające na rynku nie więcej niż 5 lat – mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP.

Dofinansowanie może objąć zarówno produkt lub usługę, jak i nową technologię czy nowy design. Przedsiębiorca może otrzymać dotację  przy wkładzie własnym  wynoszącym jedynie 15 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że przy maksymalnej kwocie dotacji,  środki własne musiałyby wynieść 60 tys. zł. Do przeprowadzenia prac B+R przedsiębiorcy mogą wybrać w trybie konkurencyjnym jedną z ponad tysiąca jednostek naukowych o wielu specjalizacjach, m.in. wybrane wydziały uczelni wyższych, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty badawcze, a także komercyjne centra badawczo-rozwojowe, uczelniane spółki celowe lub centra transferu technologii czy laboratoria z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji.

W drugim etapie, w którym wnioski należy składać do 7 lipca, przedsiębiorcy będą mogli otrzymać maksymalnie 560 tys. zł. Mają one pozwolić na wdrożenie technologii wypracowane w trakcie trwania pierwszego etapu.

„Bony na innowacje MŚP” w pigułce

I etap

  • maksymalna wartość projektu – 400 tys zł
  • maksymalna kwota dotacji – 340 tys. zł
  • maksymalna kwota wkładu własnego – 60 tys. zł
  • termin na zgłoszenie – 28 maj 2020 r.

II etap

  • maksymalna wartość projektu – 800 tys zł
  • maksymalna kwota dotacji – 560 tys. zł
  • maksymalna kwota wkładu własnego – 240 tys. zł
  • termin na zgłoszenie – 7 lipca 2020 r.

Pula środków na całą Polskę: 45 135 957,00 zł

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Zrezygnowany

28 lutego 2020 Odpowiedz

Narobiłem się jak głupi i zrobiłem aplikację do tego programu i figa z makiem bo uznali że wykonawca nie ma status jednostki badawczo naukowej nie spełnia wymogów dawanie projektów uczelnia mam to pewny sposób na niepowodzenie

Avatar

Oszukany

28 lutego 2020 Odpowiedz

Narobiłem się jak głupi i zrobiłem aplikację do tego programu i figa z makiem bo uznali że wykonawca nie ma status jednostki badawczo naukowej nie spełnia wymogów dawanie projektów uczelnia mam to pewny sposób na niepowodzenie

Avatar

Dariusz

29 lutego 2020 Odpowiedz

Tak to jest przedstawione źe dalej tkwimy w przekonaniu , gdzie to idzie załatwić ?
Jestem juź rok po powrocie z zachodu gdzie miałem małą firmę , a tu w Polsce nie mam pojęcia gdzie uzyskać to wsparcie finansowe . Chcę jeszcze pracować . Tym bardziej muszę !
Więc jaki wniosek i gdzie trzeba go złoźyć na Nowy start firmy

Avatar

dzik

1 marca 2020 Odpowiedz

A więc uwzględniając wariant maksymalnej dotacji:
Suma I,II per firma to ~900 000 pln
Pula środków na całą Polskę: ~45 135 957 pln
To daje około 50 firm którym się poszczęści.
Szkoda, że pula nie jest większa w porównaniu ze wsparciem jakie mają firmy na zachodzie wypadamy słabo.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*