Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wykup samochodu z leasingu – na czym polega? Czy warto kupić samochód poleasingowy?

wykup samochodu z leasingu

Wielu przedsiębiorców, których nie stać na zakup swojego własnego samochodu, korzysta z leasingu operacyjnego lub finansowego. Oznacza to, że wypożyczają oni samochód od leasingodawcy na użytek firmowy, w zamian za to płacąc określone w umowie raty. Po zakończeniu umowy można taki środek wykupić na cele prywatne lub firmowe. Na czym polega zakup samochodu z leasingu? Z czym się wiąże i jakie są koszty wykupu takiego środka?

Na czym polega leasing?

Leasing to umowa dzierżawy wybranego środka trwałego, zawarta między dwiema stronami. Leasingobiorcami są najczęściej przedsiębiorcy, a leasingodawcą firma zewnętrzna lub osoba prywatna, oddająca daną rzecz w dzierżawę. Celem leasingu jest umożliwienie korzystania ze środka przez określony czas, w zamian za regularnie opłacane raty.

Przedmiotem dzierżawy może być np. samochód, sprzęt do produkcji, meble biurowe czy nawet nieruchomość. Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje leasingu – firmowy oraz operacyjny. W pierwszym przypadku dana rzecz, na przykład samochód, automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy po zakończeniu umowy. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które już wiedzą, że chcą wykupić wypatrzony przez siebie środek po niższej cenie. Leasing operacyjny charakteryzuje się natomiast dowolnością w kwestii zakupu – to leasingobiorca decyduje, czy będzie chciał zatrzymać środek po zakończeniu umowy.

Jeśli w trakcie umowy leasingowej przedsiębiorca zadecyduje, że nie chce więcej użytkować danego sprzętu, można skorzystać z cesji leasingu, czyli odsprzedania zobowiązania osobie trzeciej. Pozwala to także skorzystać z różnych umów leasingu i popróbować wielu sprzętów, dostępnych w tej opcji.

Amortyzacja w leasingu

Leasing należy traktować jako pewnego rodzaju pożyczkę. Dlatego leasingobiorca w trakcie użytkowania samochodu lub innego środka ponosi wszelkie koszty oraz ryzyko związane z eksploatacją. Oprócz codziennych kosztów użytkowania pojazdu istnieje także oficjalne funkcjonujące określenie na stopniowe zużywanie się środków trwałych, a z jego tytułu można dokonać odpowiednich odpisów. Mowa o amortyzacji, która zawsze jest dokładnie opisana w umowie leasingu.

W leasingu operacyjnym amortyzacja jest po stronie leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W trakcie trwania umowy leasingobiorca może natomiast z tego tytułu odliczać od podstawy opodatkowania ratę czynszu (kapitałową oraz odsetkową), a także opłatę wstępną czy dodatkowe opłaty i prowizje wynikające z umowy.

W leasingu finansowym amortyzacja jest natomiast po stronie leasingobiorcy, mimo że do zakończenia umowy nie jest on formalnie właścicielem środka. W tym przypadku zostaje nim jednak zaraz po zakończeniu okresu, wskazanego w umowie.

Ważny jest też fakt, że po wykupie samochodu, zarówno w leasingu finansowym, jak i operacyjnym, to nowy właściciel zachowuje prawo do amortyzacji pojazdu, co z kolei korzystnie wpływa na odliczenia podatkowe.

Czy warto wykupić samochód z leasingu?

Niezależnie od rodzaju umowy, wiele osób decyduje się finalnie na zakup samochodu z leasingu. Taka transakcja ma wiele zalet, a jedną z nich są na pewno niskie koszty operacji. Samochód z leasingu będzie dużo tańszy, niż wynosi jego cena rynkowa. Co prawda, na cenę samochodu odkładają się raty, płacone regularnie przez leasingobiorcę podczas trwania umowy, jednak ostatecznie zakup takiego środka jest naprawdę opłacalny.

Zależnie od umowy, można umówić się na wykup niski, czyli wyższe raty leasingowe i odkupienie środka za bardzo niewielkie pieniądze, oraz wykup wysoki. W drugim przypadku za zakup samochodu zapłacimy więcej, jednak raty będą dużo niższe. W każdym z tych przypadków zakup samochodu z leasingu będzie miał wiele zalet, takich jak:

  • brak przykrych niespodzianek – samochód, który dobrze poznaliśmy w trakcie użytkowania w ramach leasingu, nie będzie rozczarowaniem. To samo dotyczy kwestii bezpieczeństwa.
  • dużo niższa cena samochodu – kupując nowe auto, musielibyśmy zapłacić dużo więcej, niż ma to miejsce w przypadku samochodu z leasingu.
  • możliwość jednorazowego rozliczenia zakupu jako kosztów uzyskania przychodu – jeśli samochód będzie wykupiony na firmę.
  • możliwość sprzedaży samochodu bez podatku po upływie sześciu lat, chyba, że przedsiębiorca wykupi go jako towar handlowy.
  • możliwość wypróbowania wielu różnych modeli i ostatecznie wyboru tego, który nam odpowiada.

Wykupienie samochodu z leasingu jest proste, a szczegóły zależą od umowy, jaką przedsiębiorca podpisze z leasingodawcą. Po finalizacji leasingobiorca staje się już oficjalnym właścicielem pojazdu. Samochód można wykupić na cele firmowe lub prywatne, warto jednak zaznaczyć, że druga opcja jest mniej korzystna pod kątem podatkowym, niż wykup samochodu na firmę.

Niski i wysoki wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu może być, jak już wspomniano wysoki i niski, inaczej minimalny lub maksymalny. Wszystko zależy od umowy leasingu oraz tego, jak na samym początku umówisz się z leasingobiorcą. Warto zaznaczyć, że w leasingu finansowym nie ma ograniczeń, dotyczących ostatecznej kwoty wykupu, ponieważ po zakończeniu umowy leasingowej samochód automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

W przypadku leasingu operacyjnego klient może wybrać, czy wybiera wykup niski, czyli minimalny, czy wysoki (maksymalny). Ponieważ w leasingu operacyjnym umowa musi trwać minimum 40% czasu amortyzacji, raty również płacone są dłużej. Dla samochodów osobowych jest to minimum dwa lata. Minimalny wykup dla samochodów osobowych po tym czasie wynosi więc zazwyczaj 19- 20%.

Wykup maksymalny to przejęcie środka po wyższej cenie. W umowach leasingowych dla nowych samochodów może wynieść ponad 50%, natomiast w przypadku najmu długoterminowego może to być nawet 60-70%.

Jak wygląda faktura wykupu samochodu z leasingu?

Po zakończeniu umowy leasingu osoba, która decyduje się na wykup przedmiotu za określoną cenę, musi podpisać fakturę wykupu samochodu z leasingu. Stosowny dokument podpisuje się zazwyczaj wraz z ostatnią ratą leasingu. Wtedy też płaci się należność, wskazaną w fakturze. Po opłaceniu wartości, zawartej w dokumencie, leasingodawca powinien ruszyć z procedurą przeniesienia własności na osobę wykupującą. W tej sytuacji leasingodawca ma obowiązek przekazania osobie nabywającej samochód kompletu dokumentów, takich jak faktura sprzedaży samochodu, karta pojazdu, czy numer KRS finansującego.

Faktura wykupu samochodu powinna zawierać wszystkie niezbędne dane i oczywiście wskazaną wyraźną kwotę zakupu auta. Jest to ważny dokument także po wykupieniu środka, który można przedstawić na przykład urzędowi skarbowemu.

Wykup samochodu z leasingu a wcześniejsza sprzedaż

Jak już zostało wspomniane, samochód wykupiony z leasingu można zasadniczo sprzedać po sześciu latach bez konieczności płacenia podatku dochodowego. W innym przypadku trzeba będzie zapłacić Skarbowi Państwa niemałą daninę.

Jeśli chcesz uniknąć płacenia podatku dochodowego, a planujesz sprzedać samochód zaraz po jego przejęciu, lepiej jest wykupić auto jako towar handlowy, a nie środek trwały. Faktura wykupu samochodu powinna wtedy zawierać stosowny zapis. Jeśli rozplanujesz operację w taki sposób, będziesz mógł odliczyć od wysokiego wykupu 100 procent podatku VAT. Dodatkowo, planując zakup na cele firmowe, będziesz mógł wrzucić całą kwotę netto, aż do wysokości 150 000 złotych, w koszty firmy.

Warto zaznaczyć, że w ramach leasingu jest możliwość wykorzystania różnych rozwiązań, związanych z wykupem samochodu. Jeśli wiesz, że nie masz środków na wykup samochodu, leasingodawca może na przykład przedłużyć umowę. W takim przypadku ostateczna kwota wykupu będzie niższa, ale wraz z jej obniżeniem, zmniejszą się też korzyści podatkowe.

Leasing jest popularną formą finansowania wśród różnych przedsiębiorstw, ponieważ umożliwia korzystanie z niezbędnego sprzętu bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na jego zakup. Wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości wykupienia samochodu z leasingu, ponieważ jest to opcja bardzo wygodna i korzystna finansowo. Warto wiedzieć, że w ramach leasingu można skorzystać z różnych modeli samochodu, co pozwoli wybrać odpowiedni model dla siebie i uniknąć rozczarowań związanych z zakupem nieodpowiedniego sprzętu.

Warto przeczytać: Cesja leasingu: jak ją przeprowadzić i czy to się opłaca?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.