Dwa nowe fundusze o łącznej puli 1,24 mld dolarów. To najnowsze działanie Atomico z siedzibą w Londynie, które firma określa jako „największą zbiórkę funduszy w historii”.
Nowe finansowanie pojawia się w trudnym okresie dla europejskich startupów. W momencie, w którym projekty z Ameryki Północnej konsekwentnie zbierają większość globalnego finansowania, pobudzenie startupów z regionu Europy wydaje się kluczowe w perspektywie dalszego rozwoju.
Ta potrzeba wyłania się również z corocznych raportów Atomico, które są jednocześnie znakiem rozpoznawczym firmy. Dane z ostatniego wskazują wyraźnie, że europejski ekosystem technologiczny zmaga się ze sporymi problemami. Na skutek sytuacji geopolitycznej i podwyższonej inflacji jego finansowanie zmniejszyło się w stosunku do 2023 roku o połowę.
Warto przeczytać: Wakacje funduszy venture capital. Ich sierpniowa aktywność była najniższa w całym roku
Zmiana strategii Atomico
Sytuacja rynkowa wymagała również zmiany sposobu działania Atomico. W przeszłości firma skłaniała się do inwestycji we wcześniejszych rundach finansowania. Inwestycje w późniejsze fazy projektów zdarzały się rzadziej. Nowością jest fakt, że łączna pula 1,24 mld dolarów zostanie podzielona na dwa osobne fundusze.
„Atomico Venture VI” to fundusz dla startupów w fazach zalążkowych oraz w finansowaniach serii A. Jego pula to 485 mln dolarów. 754 mln dolarów zarezerwowane jest na drugi z funduszy. „Atomico Growth VI” wspierać będzie startupy w seriach od B do pre-IPO. Każdy z funduszy jest prowadzony przez osobny, dedykowany zespół.
Pierwsze inwestycje
Atomico została założona w 2006 roku przez jednego ze współzałożycieli Skype’a – Niklasa Zennströma. Do tej pory największą pulą środków dysponował „fundusz V” z 2020 roku o wartości 820 mln dolarów. Najnowsze działanie, choć jest rzeczywiście największe w historii działalności, to nie zrealizowało pierwotnego celu firmy. Jak podaje portal TechCrunch, zgodnie z treścią dokumentów złożonych w SEC, Atomico starało się łącznie o 1,35 mld dolarów. Finalna kwota funduszy jest więc niższa od celu o prawie 20%.
Nie zmienia to faktu, że oba z nowych funduszy dokonały już pierwszych inwestycji. Mowa o wsparciu dla około 21 projektów. „Atomico Growth VI” wsparło już startupy DeepL i Pelago, a także przewodziło rundzie serii B Corti. Z kolei inwestycje „Atomico Venture VI” to między innymi: Neko Health, Ben, Dexory, Deeploi, Strise i Lakera.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)