Jeszcze w maju informowaliśmy o ważnym kroku dla Bioceltix. Spółka jest coraz bliżej rejestracji innowacyjnego leku na psią osteoartrozę, czyli zwyrodnienie stawów. Po pozytywnym wyniku badań klinicznych rozpoczęła się jego procedura rejestracyjna. Teraz firma zamierza zrealizować kolejny kamień milowy jakim będzie budowa nowej wytwórni produktów leczniczych opartych o komórki macierzyste. W tym celu zostanie przeprowadzona emisja akcji serii M.
„Środki te pozwolą na uruchomienie nowej wytwórni i przemysłową produkcję naszych flagowych produktów: dwóch przeznaczonych dla psów, na osteoartrozę oraz na atopowe zapalenie skóry, i trzeciego przeznaczonego dla koni cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów” – tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix.
Bioceltix wyemituje do 795 tys. akcji z wyłączeniem prawa poboru. W ramach budowy księgi popytu zostanie ustalona cena za jedną akcję.
Warto przeczytać: Nowy lek od Bioceltix coraz bliżej. Pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie
Największy zakład na świecie tego typu
Bioceltix, spółka notowana na rynku NewConnect, rozwija nowoczesne produkty lecznicze głównie dla psów oraz koni. Firma jest coraz bliżej rejestracji pierwszego leku – BCX-CM-J. Może to być pierwszy zarejestrowany produkt, który zawiera psie komórki macierzyste. Spółka złożyła już wniosek do Europejskiej Agencji Leków. Szczuje, że lek zostanie dopuszczony do obrotu w 2025 roku.
Obok tego strategicznego projektu, Bioceltix skupia się na budowie nowej wytwórni produktów leczniczych opartych o komórki macierzyste. Pozwoli to spółce na przemysłową skalę produkcji leków biologicznych, które zwalczają najczęściej występujące choroby u zwierząt towarzyszących.
„Moce wytwórcze w naszym istniejącym zakładzie są ograniczone do około 30 tys. dawek terapeutycznych leku na osteoartrozę rocznie. Wystarczą one, żeby przeprowadzić pilotażową sprzedaż naszego pierwszego produktu. Natomiast nowa wytwórnia już w pierwszym roku powinna osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie co najmniej 100 tys. dawek terapeutycznych. Nakłady inwestycyjne na tym etapie szacujemy na ok. 9 mln EUR” – wskazuje Paweł Wielgus.
Zakład ma mieć powierzchnię ok. 1200 m2. Będzie odbywać się tam kompletny proces wytwarzania produktów leczniczych, od przygotowania materiału źródłowego od dawców poprzez namnażanie komórek macierzystych, aż do magazynowania produktów, wraz z kontrolą jakości i zapleczem analitycznym. Jak zapowiada Paweł Wielgus, może to być największy zakład tego typu na świecie.
Szczegóły emisji akcji Bioceltix
Oferta akcji serii M spółki Bioceltix zostanie przeprowadzona w trybie bezprospektowym i skierowana głównie do profesjonalnych podmiotów. Cena jednej akcji serii M zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu, który właśnie się rozpoczął. Potrwa on do 12 czerwca br.
„Jesteśmy coraz bliżej rejestracji naszego pierwszego leku i oczekujemy pierwszych przychodów ze sprzedaży już w przyszłym roku. Zakładamy przy tym sprzedaż produktów na rynkach międzynarodowych, a to wymaga bardzo dużych wolumenów, dlatego priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie certyfikowanej produkcji w nowej wytwórni. Planujemy, że nastąpi to w połowie 2026 r. Ta inwestycja pozwoli nam na skokowy wzrost produkcji, a co za tym idzie osiągnięcie odpowiedniej skali biznesu” – zaznacza Paweł Wielgus.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)