Opracowali metodę trwałego oczyszczania wody ze związków azotu i fosforu. Firma APRS poświęciła kilka lat na opracowanie innowacyjnych technologii ochrony wód.
Azot i fosfor to zanieczyszczenia występujące w polskich jeziorach i rzekach. Wynikają one najczęściej z działalności rolniczej, co prowadzi do procesu nadmiernego wzrostu organizmów żywych. Rozwiązanie na zanieczyszczenia znalazła firma technologiczna APRS, która w ciągu kilku lat opracowała innowacyjny sposób oczyszczania wód. Ich rozwiązanie jest dedykowane nie tylko jeziorom i rzekom, ale również wodom gruntowym.
„Pomysł na biznes narodził się z potrzeby stworzenia skutecznej i trwałej metody oczyszczania wód z nadmiaru fosforanów i usuwania ich poza ekosystem wodny, co było problemem, z którym dotychczasowe rozwiązania nie radziły sobie wystarczająco dobrze. Stosowane do tej pory metody opierały się głównie na chemicznych środkach, które jedynie tymczasowo wiązały fosfor, a po kilku latach zanieczyszczenia te znowu się uwalniały, powodując dalsze problemy w ekosystemach wodnych. Aby rozwiązać ten problem, spędziliśmy kilka lat na opracowaniu innowacyjnych technologii wspólnie z wiodącymi uczelniami, takimi jak Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Koszalińska oraz Uniwersytet Techniczny w Szczecinie. Nasze rozwiązania opierają się na wyłącznie naturalnych produktach” – komentuje dla MamBiznes Grzegorz Brenk, prezes spółki APRS.
Warto przeczytać: Rusza nabór kolejnego projektu PARP. Pomoże startupom realizującym założenia zrównoważonego rozwoju
Innowacyjna technologia oczyszczania wód
Jak już wspomnieliśmy, zanieczyszczenia azotem i fosforem występują najczęściej w jeziorach i rzekach. To one są najbardziej narażone na nadmiar biogenów pochodzących z działalności rolniczej. Aby odciążyć ekosystem wodny, firma APRS stworzyła rozwiązanie bazujące na naturalnych produktach. Technologia była opracowywana przez kilka lat we współpracy z ośrodkami akademickimi.
„Nasze rozwiązania opierają się na wyłącznie naturalnych produktach, które łączą się z fosforanami, a następnie są trwale usuwane z wód, zapewniając długotrwały efekt oczyszczenia. Innowacyjność naszego podejścia polega na tym, że zamiast stosować chemiczne środki, które dają jedynie krótkotrwałe rezultaty, postanowiliśmy całkowicie eliminować fosfor z wód, co wymagało intensywnych badań. Ostatecznie opracowaliśmy technologie, które są przyjazne dla środowiska i sprzede wszystkim skuteczne” – wskazuje prezes APRS.
Wszystkie technologie APRS zostały już wdrożone w Polsce, po dokonanej wcześniej optymalizacji i weryfikacji z jednostkami naukowymi. Firma opracowała własne patenty oraz uzyskała licencje w zakresie wykorzystywanych rozwiązań ochrony wód. Dodatkowo zgłoszono w ubiegłym roku kolejne patenty dotyczące usuwania fosforanu z ekosystemów wodnych za pomocą biokompozytu. Dokonano już kilku instalacji demonstracyjnych, z których flagową jest system sedymentacyjno-biofiltracyjny na Strudze Gnieźnieńskiej w Gnieźnie.
„Naszymi klientami są zarówno władze lokalne, samorządowe, jak i zakłady przemysłowe oraz rolnicy, którzy potrzebują skutecznych i ekologicznych metod ochrony wód. Z powodzeniem skalujemy nasz biznes, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi w Polsce, gdzie świadomość ekologiczna i potrzeba spełniania norm środowiskowych stają się coraz ważniejsze. Obecnie posiadamy kilka źródeł przychodów” – podkreśla Grzegorz Brenk.
Pomimo działań na terenie Polski, firma podjęła też współpracę z Fundacją Race for the Baltic, której celem jest ograniczenie eutrofizacji Morza Bałtyckiego. Gminy zrzeszone w Programie City Accelerator są zdeterminowane, by efektywnie ograniczać zanieczyszczenie Bałtyku. APRS już myśli o ekspansji zagranicznej.
Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego
Firma APRS w 2018 roku zakończyła budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nielbarku, które składa się z 740 m kw. doskonale wyposażonej przestrzeni laboratoryjno-produkcyjnej. Spółka intensywnie rozwija swoje innowacyjne technologie, na które w ciągu 8 lat przeznaczono ponad 37 mln zł.
„Staramy się maksymalnie wykorzystywać nasz potencjał technologiczny. Obecnie prowadzimy badania nad nowymi zastosowaniami mikrokapsułkowania, w tym nad fitobiotykami dla drobiu i optymalizacją receptur dla probiotyków oraz postbiotyków. Pracujemy także nad dalszym doskonaleniem naszych technologii ochrony wód, w tym nad nowymi metodami ograniczania rozwoju sinic oraz wykorzystaniem biowęgla. Rozważamy także rozszerzenie naszej działalności na inne sektory, takie jak kosmetyki i przemysł spożywczy” – podsumowuje prezes.
Dotychczas finansowanie spółki opierało się na środkach własnych oraz dotacjach. APRS rozważa również debiut na rynku NewConnect.
Źródło grafik: APRS
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)