Sympatie inwestorów pokazują, że państwa nadbałtyckie to region o olbrzymim potencjale. Nie oznacza to jednak, że nie dotknęły go perturbacje związane ze spowolnieniem gospodarczym w Europie. W 2023 roku nadbałtyckie startupy zebrały 517 mln dolarów finansowania. To wartość aż o 70% niższa niż rok wcześniej.
O sile regionu świadczą jego przedstawiciele. To Estonia posiada najwięcej startupów i jednorożców w przeliczeniu na jednego mieszkańca w całej Europie. To z niej wywodzą się znane marki, takie jak Skype, Bolt czy Wise. Jednak Łotwa i Litwa nie próżnują i powoli nadrabiają zaległości. Sifted zapytał ekspertów z VC z Change Ventures, Tera Ventures, Firstpick, Baltic Sandbox Ventures i Practica Capital, które startupy regionu mają według nich największą szansę na sukces.
Warto przeczytać: Ofensywa firmy Baidu w Chinach. Ich robotaxi ma zacząć przynosić zyski już w przyszłym roku
Estońskie startupy
Wśród obiecujących estońskich startupów wymienia się przede wszystkim Pactum. To firma, która rozwija sztuczną inteligencję jako pomoc w negocjowaniu warunków umowy dla dużych korporacji. Inny ze startupów, Patchstack, tworzy narzędzia, które wykrywają luki w zabezpieczeniach stron internetowych, zwłaszcza tworzonych za pomocą narzędzia WordPress. Value.Space rozwija technologię, która umożliwia wykrywanie anomalii w dużych obiektach infrastruktury. W tym celu korzysta z danych gromadzonych przez satelity.
Wilno stolicą litewskich innowacji
Większość z docenianych przez inwestorów litewskich startupów znajduje się w Wilnie. Ciekawym projektem jest Ovoko. To internetowy rynek używanych części samochodowych. Dostępne są na nim przedmioty z Litwy, Polski, Łotwy i Ukrainy. Wysyłka części oferowana jest na całą Europę. Platformę handlową, ale o nieco innej specyfice oferuje również startup Saltz. Łączy on producentów żywności premium i szefów kuchni z całej Europy. Umożliwia to zakupy wysokiej klasy produktów bez pośredników. RSI Europe chce zrewolucjonizować sektor obronności. Tworzy zdalnie sterowane systemy, które mają umożliwić przeprowadzanie ataków bez obecności człowieka.
Łotewska nadzieja
Trace.Space to obiecujący startup z Łotwy, który doceniają inwestorzy. Ułatwia on pracę firmom tworzącym złożone produkty sprzętowe. Narzędzia startupu umożliwiają zarządzanie wymaganiami inżynieryjnymi. Umożliwiają obserwacje i gromadzenie danych ze wszystkich etapów cyklu życia produktu.
Artykuł powstał na podstawie materiału opublikowanego na portalu Sifted „15 Baltic startups to watch, according to investors”.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)