Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wynalazek polskiej fizyczki doceniony. Olga Malinkiewicz powalczy o nagrodę European Inventor Award 2024

Drukowane, lekkie ogniwa słoneczne, które pozwalają na generowanie energii ze światła słonecznego. To wynalazek opracowany przez zespół polskiej fizyczki. Odkrycie ma szansę na nagrodę w konkursie European Inventor Award 2024 w kategorii „MŚP”.

Z szacunków Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wynika, że liczba instalacji fotowoltaicznych na świecie ma się podwoić w ciągu maksimum dziesięciu lat. Dużym problemem mimo wszystko są jednak ich wysokie koszty. Dodatkowo często brak możliwości instalacji ich w optymalnej lokalizacji. Te problemy rozwiązuje wynalazek Olgi Malinkiewicz i jej zespołu. Wykorzystanie perowskitu jako półprzewodnika umożliwiło stworzenie elastycznych i lekkich ogniw słonecznych.

Warto przeczytać: Rewolucja w OpenAI. Polak zastąpi głównego naukowca firmy

Saule Technologies rewolucjonizuje fotowoltaikę

Malinkiewicz jest współzałożycielką i dyrektorką technologiczną Saule Technologies. Jej ogniwa słoneczne, które otrzymuje się poprzez proces drukowania, są lekkie na tyle, że metr kwadratowy można utrzymać dwoma palcami. Dodatkowo zastosowany w nich perowskit umożliwia pozyskanie energii również ze sztucznego światła. Proces produkcji oparty na druku sprawia, że koszt ogniw jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Z tych przyczyn wynalazek zespołu może zapoczątkować prawdziwą rewolucję w branży.

„Energia słoneczna jest osiągalna niemal na całej planecie, co czyni ją powszechnie dostępną. Natura ma zwykle najprostsze rozwiązania, ale możemy wnieść trochę nauki do zarządzania energią słoneczną, aby zwiększyć jej wydajność” – wyjaśnia Olga Malinkiewicz. „Fotowoltaika perowskitowa może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować tradycyjnych, masywnych i sztywnych krzemowych ogniw słonecznych, ponieważ są one zbyt ciężkie. Nasze ogniwa są znacznie lżejsze. Wyobraźmy sobie, że możemy pokryć każdą powierzchnię, wewnątrz lub na zewnątrz, bez przekraczania projektowych ograniczeń wagowych i wykorzystać ją do wytwarzania energii. Nasze rozwiązanie jest tak lekkie, jak padający śnieg” – dodaje Olga Malinkiewicz.

Nowoczesne ogniwa mogą być umieszczane na oknach i fasadach budynków. Co ciekawe, również na urządzeniach elektroniki użytkowej. Co więcej, może to zapewnić niektórym z urządzeń brak konieczności korzystania z baterii.

European Inventor Award 2024

Rozwiązanie zostało docenione przez kapitułę Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2024. Zostało jednym z trzech finalistów konkursu w kategorii „MŚP”. Zwycięzca zostanie ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Stanie się to podczas ceremonii transmitowanej z Malty 9 lipca 2024 r. Oprócz tego w głosowaniu publicznym zostanie wyłoniony zwycięzca w kategorii „Popular Prize”.

Warto przeczytać: Rywal Neuralink rozszerza skalę działania. Synchron chce leczyć chorobę Parkinsona

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.