PFR Ventures jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej zarządzającym funduszami, który wspiera rozbudowę krajowego rynku venture capital oraz private equity. To również pierwszy profesjonalny inwestor instytucjonalny, który działa w ekosystemie startupowym w Polsce. Wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze venture capital oraz private equity.
Warto przeczytać: Dofinansowanie na rozwój firmy. Aktualne programy PARP
Wsparcie od PFR Ventures
W wywiadzie dla PAP Biznes wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Jakub Pawlak, podsumował działania prowadzone w ramach PFR Ventures. Instytucja jest odpowiedzialna za stworzenie ponad 70 funduszy inwestycyjnych. Środki, które za ich pośrednictwem wydatkowano to ponad 2 mld zł. Zostały one przekazane na wsparcie ponad 600 startupów. Oprócz partnerów ważne źródło wsparcia funduszu stanowią środki z PFR. Łączna wartość zadeklarowanego wsparcia to 2 mld zł. Do tej pory zainwestowano niemal połowę z deklarowanej kwoty. Ponadto PFR Ventures zasilane jest również z Krajowego Funduszu Kapitałowego (400 mln zł). Wsparcie pochodzi także ze środków POIR (1,5 mld zł).
„Polska cały czas jest na dosyć wczesnym etapie rozwoju rynku Venture Capital, dlatego pojawienie się PFR Ventures wywołało efekt dziesięciokrotnego wzrostu inwestycji w tym sektorze, choć to cały czas jest niewystarczające w stosunku do tego co moglibyśmy osiągnąć biorąc pod uwagę potencjał Polski. O ile dobrze odczytuję intencje rządu widać, że jest duża potrzeba wzmocnienia sektora inwestycji kapitałowych właśnie w obszarze VC, czyli stworzenia jeszcze większego potencjału finansowego i organizacyjnego, tak aby w Polsce mogły się rozwijać firmy technologiczne, żeby był transfer technologii i wyższy poziom ich komercjalizacji” – powiedział PAP Biznes Jakub Pawlak, wiceprezes Polskiego Fundusz Rozwoju.
Pawlak podkreślił również, że działalność PFR Ventures jest kluczowa z perspektywy zmiany krajowego rynku pracy i gospodarki. Tworząc wehikuły inwestycyjne, fundusz zachęca młode pokolenie do kreatywności i obrania innej niż praca w korporacji ścieżki zawodowej. Zwiększenie innowacyjności krajowej gospodarki będzie z kolei korzyścią dla wszystkich podmiotów, które ją tworzą.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)