Tylko Grecja wyprzedza Polskę pod względem przepracowanych tygodniowo godzin przez Europejczyków. Tak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pomocą dla pracowników, ale także i pracodawców, mają być elastyczne formy organizacji pracy.
Raport „Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy” Polskiego Instytutu Ekonomicznego prezentuje skalę stosowania przez polskich przedsiębiorców rozwiązań, które mają poprawić tzw. work-life balance. Jest to jeden ze wskaźników porównujących poziom życia w poszczególnych krajach. Składają się na niego godziny pracy w zestawieniu z czasem poświęconym na odpoczynek, higienę i dbanie o siebie.
Porównanie wartości wskaźnika w poszczególnych państwach UE plasuje Polskę w drugiej części tego zestawienia. Wpływ na to ma szczególnie średnia liczba przepracowanych w tygodniu godzin. 40,4 godziny tygodniowo to drugi najwyższy wynik w UE.
Warto przeczytać: Światowe firmy nie są gotowe na zastosowanie AI w ich strukturach. Tak uważają ich liderzy
Work-life balance w polskich przedsiębiorstwach
Dyrektywa work-life balance to jeden z elementów nowelizacji kodeksu pracy. Również polskie przedsiębiorstwa podejmują działania, które miałyby wartość tego wskaźnika poprawić. Najczęściej stosowanym działaniem jest wprowadzenie ruchomych godzin pracy. Taką strategię deklaruje aż 46% badanych firm. Pracę w niepełnym wymiarze godzin wprowadziło 42% respondentów.
Pracę zdalną lub hybrydową wprowadziła w 2023 roku blisko ⅓ firm. Taka sama ilość deklaruje jej wprowadzenie również w tym roku. Co ciekawe, nie są to tylko same przedsiębiorstwa. 7% ze stosujących te formy pracy w 2023 roku deklaruje, że nie zamierza ich kontynuować obecnie. Najrzadziej stosowaną formą jest czterodniowy tydzień pracy. Obecnie stosowanie go deklaruje jedynie 2% firm.
Korzyści elastycznych form pracy
Oprócz poprawy work-life balance elastyczne formy pracy mają również szereg korzyści. Zaczynają ją dostrzegać również pracodawcy. Dzięki nim mogą w łatwiejszy sposób zainteresować kandydatów podjęciem pracy w swojej firmie. Zachowanie tych form ułatwia również utrzymanie dotychczas zatrudnionych pracowników. Elastyczne formy pracy znacząco zwiększają również produktywność pracowników. Nie bez znaczenia przy ich wprowadzaniu jest również fakt, że pozwalają pracodawcom na ograniczenie kosztów.
Te wymierne korzyści dla obu stron sprawiają, że elastyczne formy pracy będą coraz powszechniej stosowane na krajowym rynku pracy. Dodatkowo za tą tezą przemawia fakt, że ich stosowanie wpisuje się w ideę work-life balance.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)