Wartość globalnych inwestycji VC w I kwartale 2024 roku wyniosła 75,9 mld dolarów. W tym czasie odnotowano 7520 transakcji, których liczba utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zdecydowanie największa wartość globalnych transakcji w tym okresie przypada na rynek Stanów Zjednoczonych. W tym okresie wyniosła ona 36,6 mld dolarów w 2882 transakcjach.
Przedstawiamy najważniejsze liczby z raportu Venture Pulse przygotowanego przez firmę KPMG.
USA i Chiny na czele
Wynik wypracowany przez USA sprawia, że wartość inwestycji VC w Ameryce Północnej i Południowej wysuwa je na pierwsze miejsce zestawienia. Łącznie wyniosły one 38,2 mld USD. Największą inwestycją regionu są 4 mld dolarów pozyskane przez Anthrophic. To jednak do Chin należy 5 największych transakcji VC w tym okresie. Dzięki temu Azja zajmuje drugie miejsce zestawienia. Dokonano w niej 2305 transakcji na łączną kwotę 18,9 mld dolarów.
Nieznacznie niższą wartość osiągnęły inwestycje VC w Europie. Ich wartość to 17,9 mld dolarów. Ilość inwestycji była znacznie niższa niż w Azji. Wyniosła 1798, co nasuwa wniosek, że ich średnia wartość była na wyższym poziomie. Ma to potwierdzenie w największej transakcji regionu. Było nią 5,2 mld dolarów pozyskane przez szwedzką firmę H2 Green Steel, która zajmuje się zieloną infrastrukturą.
Największe rundy finansowe
Warto przeczytać: Amazon wspiera sztuczną inteligencję i inwestuje w startup Anthropic
Sztuczna inteligencja wciąż najpopularniejsza
Główne transakcje okresu były związane ze sztuczną inteligencją. Wśród nich znajduje się wymieniona już wcześniej inwestycja w Anthrophic. Oprócz tego wymienić należy również YueZhiAnMian (Chiny), Figure AI (USA), Lambda (USA), MiniMax AI (Chiny) i Mistral AI (Francja).
Niepokojący może być fakt, że konsekwentnie spada liczba korporacyjnych inwestycji z udziałem VC. Ich wartość w badanym kwartale wyniosła 37,3 mld dolarów. To najniższy poziom od pięciu lat. Spadek tego typu inwestycji notuje się w Azji, gdzie ich wartość zmalała w ciągu kwartału o ponad 3 mld dolarów. Główną przyczyną tendencji jest niepewne otoczenie gospodarcze. Nie skłania ono korporacji do inwestycji, a raczej skupienia się na zapewnieniu płynności swojej działalności.
Prognozy na kolejny kwartał
W kolejnym kwartale zakłada się utrzymanie zainteresowania sztuczną inteligencją przez inwestorów VC. Analitycy podkreślają jednak, że może nastąpić ich węższa koncentracja, głównie na obszarze branżowych rozwiązań AI. Oprócz tego udane wyjścia z IPO mogą skłonić sektor VC do otwarcia swoich funduszy. Z tej przyczyny warto obserwować rynek IPO. Zwiększenie środków na inwestycje VC może również przyczynić się do większej ilości fuzji i przejęć w kolejnych kwartałach.
Źródło wykresów: KPMG
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)