Trudne relacje startupów z inwestorami. W ciągu roku uległy pogorszeniu

Informacje o autorze

30 kwietnia 2024
Udostępnij:

Aż 71% założycieli startupu ocenia swoje relacje z inwestorami jako gorsze niż przed rokiem. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Sifted wśród założycieli i liderów startupów.

inwestorzy

Dane zebrane przez portal w ankiecie nie napawają optymizmem. Złe relacje z inwestorami mogą rzutować na końcowe powodzenie samego projektu. Tymczasem aż 27% respondentów uznaje, że ich relacje z inwestorami są znacznie gorsze niż przed rokiem. 44% badanych oceniło, że stan ten uległ pogorszeniu. Dla porównania w podobnym badaniu przeprowadzonym rok wcześniej pogorszenie lub znaczne pogorszenie wskazywała jedynie połowa respondentów. Teraz jest to w sumie 71%.

Warto przeczytać: Wartość inwestycji venture capital w Polsce spada. Dane za pierwszy kwartał 2024 roku są rozczarowujące

Trudności w relacjach

Powodów tego typu odczuć należy upatrywać w kilku kwestiach. Kierujący startupami coraz częściej uważają, że ich inwestorzy nie są pomocni. 44% z nich uważa, że nie uzyskało od nich pomocy w tworzeniu strategii biznesowej, a blisko ⅔ badanych stwierdziło, że nie uzyskało od nich żadnej osobistej pomocy.  Liderzy startupów skarżą się również na presję, którą narzucają na nich przedstawiciele funduszy. 76% respondentów stwierdziło, że wysokie oczekiwania inwestorów były przyczyną pogorszenia się ich zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Inwestorzy wymagają, a nie pomagają

Wyniki badania pomagają określić również postawę prezentowaną przez inwestorów. Z całą pewnością coraz większą wagę przykładają oni do rentowności sponsorowanych inwestycji. Widać to w deklaracjach liderów startupów. Aż 84% z nich odczuło nacisk inwestora na to, by nadać w swoim przedsięwzięciu priorytet rentowności i uzyskiwaniu większych przychodów. 66% badanych miało być zachęcanych do obniżenia kosztów działalności, w tym również poprzez zwolnienia.

Niestety według badanych, z tego typu żądaniami nie wiąże się żadna merytoryczna pomoc ze strony inwestorów. 44% respondentów oceniło, że inwestorzy nie byli w ogóle pomocni w kwestiach wejścia na rynek, opracowaniu strategii marketingowej i w kontaktach z klientami. 

Badanie pokazuje wyraźnie, że choć obie strony łączy wspólny cel, którym jest sukces projektu, to coraz częściej nie współpracują one ze sobą. Wręcz przeciwnie, często chcą realizować odrębne strategie, co w efekcie przynosi odwrotne od zamierzonych rezultaty.

Warto przeczytać: Założyciele startupów odczuwają niepewność. Blisko połowa z nich rozważa porzucenie projektu

Polecamy

Więcej w tym dziale: