Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Cykl Edukacyjny: złoto jako bezpieczna przystań i ochrona kapitału przed inflacją

inwestowanie w złoto

Złoto jest nazywane na rynku „bezpieczną przystanią” i uważane za ochronę oszczędności przed inflacją. W dzisiejszym cyklu edukacyjnym tłumaczymy dlaczego tak jest i w jaki sposób można zainwestować w ten kruszec.

Złota moneta, sztabka, a może fundusze ETF oparte o ten kruszec. Możliwości inwestycji w „Króla Metali” jest wiele. Pytanie na ile lokowanie swoich oszczędności w złocie jest bezpieczne. Warto zacząć od tego, że od tysiącleci jest ono używane jako narzędzie do przechowywania wartości. Złoto, jak podkreśla ekspert rynku złota z Goldsaver, Michał Tekliński łączy w sobie kombinację pożądanych cech. Przede wszystkim chroni siłę nabywczą pieniądza, jego podaż jest ograniczona i dywersyfikuje portfel inwestycyjny. Co więcej, chroni niejako przed inflacją.

„Złoto szczególnie chętnie używane jest jako sposób ochrony oszczędności przed inflacją. W czasach wysokiej inflacji, ceny dóbr i usług rosną. Za tę samą kwotę możemy kupić mniej – nasze pieniądze tracą siłę nabywczą. A królewski kruszec, który jest na dodatek odwrotnie skorelowany z dolarem, znakomicie utrzymuje wartość pieniądza w czasie” – mówi dla MamBiznes Michał Tekliński z Goldsaver.

Sprawdzamy w jaki sposób można ulokować swój kapitał w złocie, w jakim miejscu powinno być przechowywane i co najważniejsze, czy złoty kruszec jest opodatkowany. Jest to ważny temat, gdyż obecnie cena złota jest najwyżej w historii.

Warto przeczytać: Cykl Edukacyjny: Inwestowanie Oszczędności. Rozpoczynamy serię artykułów o lokowaniu kapitału

Bezpieczna przystań

Safe heaven, czyli inaczej bezpieczna przystań na rynku to aktywo, które podczas zawirowań rynkowych zachowuje lub zwiększa swoją wartość w tym okresie. Do bezpiecznych przystani można zaliczyć między innymi złoto oraz niektóre waluty, jak frank szwajcarski. Oprócz wspomnianej ochrony przed inflacją, złoto jest również traktowane jako lokata na niespokojne czasy. A tych ostatnio nam nie brakuje.

„Złoto to również lokata na niespokojne czasy. Kryzysy finansowe, wojny, epidemie – w takich warunkach kruszec, jako jedno z nielicznych aktywów, nie przechodzi załamania cen, a popyt umacnia się. To sprawia, że złoto jest uważane za bezpieczną przystań i chętnie kupują je banki centralne, a także inwestorzy, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel” – wskazuje ekspert rynku złota.

Warto również pamiętać, że złoto nie zbankrutuje. Jego cena nie spadnie poniżej kosztu produkcji, który ciągle idzie w górę. Oczywiście, na giełdzie możemy obserwować krótkoterminowe spadki ceny tego kruszcu, jednak w dłuższej perspektywie urealni się ona do sytuacji gospodarczej. W ciągu ostatnich 5 lat notowania złota w stosunku do dolara wzrosły o blisko 90%.

Co wpływa na cenę złota?

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w złoto, warto wiedzieć jakie czynniki wpływają na cenę „Króla Metali”. Jednym z podstawowych jest prawo popytu i podaży. W przypadku możliwości dostarczenia złota, jest ona stała i stabilizuje się na poziomie 3,5-4 tys. ton rocznie. Należy mieć na uwadze, że wydobycie złota ulega stopniowemu wyczerpaniu z biegiem lat. Najbogatsze złoża złota występują w Zachodniej Australii, Afryce Południowej, Ghanie, Chinach, Indonezji i Uzbekistanie.

„Złoto jest surowcem notowanym na giełdach towarowych. W związku z tym, jego cena nie jest ustalona „na sztywno” i nieustannie się zmienia. Dwa najpopularniejsze źródła notowania to cena złota SPOT z giełdy towarowej COMEX oraz fixing, który publikuje Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA). Na podstawie giełdowych notowań złota zmieniają się też ceny gotowych produktów, czyli sztabek i monet” – podkreśla Michał Tekliński.

Dlatego obserwując cenę złota, warto znać aktualną sytuację makroekonomiczną i geopolityczną na świecie. Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście kurs dolara amerykańskiego, gdyż złoty kruszec jest z nim odwrotnie skorelowany. W praktyce oznacza to, że gdy dolar rośnie, to cena złota zazwyczaj spada.

Oczywiście w Polsce złoto można kupić w naszej walucie. Wtedy warto śledzić aktualną wartość inflacji, zachowanie złotego w stosunku do dolara amerykańskiego, ale również decyzje w sprawie stóp procentowych (na razie mamy wstrzymany cykl obniżek stóp procentowych). Cenę 1 grama złota wyrażoną w PLN raz dziennie publikuje Narodowy Bank Polski.

Inwestowanie w złoto

Jak już wspomnieliśmy, możliwości inwestycji w złoto jest kilka. Najpopularniejszą formą jest zakup fizycznej sztabki złota bądź monet bulionowych, których na rynku jest naprawdę wiele. Do znanych i chętnie wybieranych monet należą Krugerrand, Liść Klonowy, Amerykański Orzeł czy Filharmonik Wiedeński.

Inną formą mogą być fundusze ETF z ekspozycją na złoto, fundusze akcji spółek wydobywczych, kontrakty terminowe. W tym przypadku wymagane jest już posiadanie rachunku maklerskiego, natomiast zakup fizycznego złota nie wymaga od nas formalności. Obecnie cena za uncję złota w polskiej walucie przekracza 9,4 tys. zł (stan na 20.05.2024). Jeżeli nie mamy takiego kapitału, to warto wspomnieć o nowości na rynku oferowanej przez Goldsaver.

„Nowością na polskim rynku jest zakup złota „po kawałku”, który wprowadziliśmy w sklepie internetowym Goldsaver.pl. Daje on możliwość regularnych zakupów niewielkich ilości kruszcu, a po uzbieraniu 31,1 grama, czyli 1 uncji, odbioru go w postaci fizycznej sztabki o takiej właśnie wadze. To opcja szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy chcieliby kupować sztabki o wadze 1 uncji, a nie mogą sobie pozwolić albo po prostu nie chcą wydawać jednorazowo kwoty odpowiadającej jej wartości” – opowiada Michał Tekliński.

Inwestycja w złoto fizyczne jest traktowane jako ruch długoterminowy, natomiast wybór innych form jak fundusze ETF może być uważane jako krótki horyzont inwestycyjny.

Gdzie przechowywać złoto fizyczne?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć: to zależy. A zależy od osoby posiadającej fizyczną sztabkę złota lub monety. Ważne aby przy wyborze miejsca myśleć o własnym komforcie i spokoju. Jeżeli uważamy, że jest nam potrzebny do tego np. sejf, to możemy się oczywiście na niego zdecydować.

„Sposobów przechowywania złota jest kilka. Może to być bezpieczne miejsce w domu lub innym miejscu, które daje nam poczucie komfortu. Może to być także skrytka depozytowa w banku czy depozyt u dostawcy. Można też zdecydować się na usługę przechowywania w specjalistycznej firmie” – wskazuje Michał Tekliński.

Spread i opodatkowanie złota

Zacznijmy od spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a skupu złota. Jest on tak naprawdę zależny od sprzedawcy. Jak wskazuje Michał Tekliński, polityka cenowa jest zbliżona do tej jaka obowiązuje na rynku kantorowym. Ponadto, spread również zależy od wielkości zakupionej sztabki. Im mniejsza sztabka, tym spread będzie bardziej zauważalny. Dla najpopularniejszej na rynku, jednouncjowej sztabki to około 6-10%.

Temat opodatkowania złota jest kluczowy. Sztabki oraz monety bulionowe są zwolnione z podatku VAT, przy spełnieniu określonych warunków. Po pierwsze złoto w postaci sztabek lub płytek musi mieć próbę 995, co przekłada się na zawartość 99,5% czystego złota. Natomiast monety muszą mieć próbę minimum 900, być wybite po 1800 roku, posiadać nominał, i co więcej być sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Kolejna, ważna kwestia to podatek od zysków kapitałowych oraz podatek dochodowy.

„Złoto inwestycyjne zwolnione jest również z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Zatem jeśli kupimy sztabkę złota, a później ją sprzedamy z zyskiem, nie zostajemy obciążeni podatkiem od zysków kapitałowych. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku podatku dochodowego. Jeżeli kupimy złoto inwestycyjne, a następnie sprzedamy je z zyskiem przed upływem 6 miesięcy od momentu zakupu, będziemy musieli uwzględnić zysk w zeznaniu podatkowym (PIT-36). Wystarczy jednak, że sprzedaż złota nastąpiła po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu, by taka konieczność nie wystąpiła” – mówi ekspert rynku złota.

Podatek od czynności cywilnoprawnych obowiązuje nas w przypadku, gdy złoto zostanie zakupione od osoby prywatnej, a wartość transakcji przekracza 1 tys. zł.

Gdzie kupić i sprzedać złoto?

Podmiotów, w których można zakupić fizyczne złoto jest wiele na naszym rynku. W przypadku pierwszego zakupu ekspert radzi, aby osobiście wybrać się do placówki. Pozwoli to nam ocenić, czy trafiliśmy na wiarygodnego sprzedawcę.

Jeżeli zdecydujemy się następnie na sprzedaż posiadanego złota, możemy wybrać najprostszą drogę i udać się do tej samej placówki. „Standardem na rynku złota jest gwarancja skupu udzielana przez dostawcę, co często materializuje się pod postacią papierowego certyfikatu wystawionego przez sprzedawcę. Niemniej jednak złoto chętnie odkupi każdy profesjonalny dystrybutor, a certyfikat nie jest wymagany” – mówi Michał Tekliński.

Złoto jako bezpieczna przystań stanowi zabezpieczenie i lokatę kapitału. Również może ochronić oszczędności przed inflacją.

Warto przeczytać: Cykl Edukacyjny: IKE i IKZE, czyli jak zadbać o swoją przyszłość na emeryturze

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.