Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie konto firmowe wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Poszczególne banki prześcigają się dzisiaj w proponowaniu przedsiębiorcom darmowych kont firmowych i różnych bonusów za ich założenie. Na pierwszy rzut oka każdy taki rachunek wydaje się atrakcyjny, dlatego trudno rozstrzygnąć, który z nich będzie najlepszy. Poniżej podpowiemy Ci zatem, jakie konto firmowe wybrać, aby faktycznie było korzystne.

O wyborze konta firmowego najlepiej pomyśl jeszcze przed faktycznym uruchomieniem biznesu. Taki rachunek będzie bowiem Twoim podstawowym narzędziem nie tylko do rozliczeń z urzędem skarbowym i klientami, ale też do zarządzania finansami firmy. Pod tym kątem najpierw zastanów się, do czego takie konto firmowe będziesz wykorzystywać najczęściej i jakich funkcji od niego oczekujesz.

Najważniejsze cechy dobrego konta firmowego

Na pytanie, jakie konto firmowe jest najlepsze, trudno tak naprawdę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego przedsiębiorcy znaczenie mogą mieć bowiem zupełnie różne parametry takiego rachunku. Można jednak wyróżnić uniwersalne cechy, jakim powinno się wyróżniać korzystne konto firmowe. Na pewno należą do nich:

 • możliwie jak najniższe koszty stałe prowadzenia rachunku,
 • brak opłat za najczęściej wykonywane operacje w ramach konta,
 • dostęp do konkretnych usług potrzebnych przy prowadzeniu firmy,
 • wygodny sposób zarządzania rachunkiem.

Każda firma ma inne potrzeby, choćby ze względu na specyfikę działalności. Warto więc w pierwszej kolejności je dokładnie przemyśleć i zrobić listę najważniejszych cech, jakim powinna się wyróżniać najlepsza oferta rachunku.

Sprawdź, czy trzeba mieć konto firmowe i do czego może być potrzebne.

Jakie konto firmowe wybrać, by było jak najtańsze?

Niski koszt prowadzenia rachunku ma szczególne znaczenie dla początkujących przedsiębiorców, którzy często jeszcze nie mają regularnych dochodów, natomiast nie brakuje im wydatków związanych z rozruchem biznesu. Jakie konto firmowe będzie dla nich najlepsze? Na pewno to darmowe, a więc zwolnione z comiesięcznych opłat stałych i prowizji za podstawowe operacje.

Darmowe konto firmowe – co to za oferta?

Wiele banków kusi przedsiębiorców ofertami darmowych kont firmowych. Warto tu jednak pamiętać, że słowo „darmowe” odnosi się głównie do braku opłat stałych za prowadzenie rachunku. Co więcej, w zależności od banku brak takich opłat może obowiązywać:

 • na stałe lub tylko przez pewien czas np. przez pierwsze pół roku od otwarcia konta,
 • bezwarunkowo lub po spełnieniu określonych warunków np. po zapewnieniu miesięcznych wpływów w określonej kwocie.

Najlepszą opcją oczywiście jest konto, które jest darmowe bezwarunkowo i bezterminowo. Jednak np. oferty warunkowe mogą być również korzystne, jeśli spełnienie określonego wymogu nie będzie stanowić problemu.

Brak opłat za podstawowe operacje – czy to możliwe?

Szukając taniego konta dla firmy, warto też zwrócić uwagę na opłaty za poszczególne usługi i operacje wykonywane w ramach rachunku. Tutaj również spotkasz się z różnymi cennikami.
Najlepsze wydaje się rozwiązanie, gdy wszystkie podstawowe usługi są bezwarunkowo za darmo, a więc gdy nie trzeba nic płacić za takie operacje jak:

 • wydanie i użytkowanie karty debetowej,
 • wpłaty i wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów – przynajmniej w Polsce,
 • krajowe przelewy internetowe,
 • przelewy do ZUS i US,
 • przelewy zagraniczne online.

Większość instytucji stosuje jednak limity takich darmowych operacji. Proponuje zatem np. tylko 10 pierwszych przelewów krajowych przez internet w miesiącu za 0 zł, a za każdy kolejny trzeba już zapłacić. Podobne limity często dotyczą przelewów walutowych, czy też wypłat gotówki z bankomatów.

Jakie konto firmowe będzie więc najlepsze pod tym kątem? Takie, które zapewni Ci brak opłat za operacje, które będziesz najczęściej wykonywać. Sprawdzić się więc może tutaj nawet rachunek z limitami, o ile będą one wystarczająco wysokie w stosunku do potrzeb Twojej firmy.

Jak wybrać konto firmowe, by było funkcjonalne?

Funkcjonalność konta firmowego również ma duże znaczenie, ponieważ od tego będzie zależało, czy zarządzanie finansami przedsiębiorstwa będzie wygodne i efektywne.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić bankowość internetową i aplikację mobilną danego banku. Oba kanały powinny być łatwe w obsłudze, a także zapewniać dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji. W tym ostatnim zakresie zwróć uwagę, jakie dodatkowe usługi proponują poszczególne banki w ramach konta firmowego. Być może bowiem będą Ci potrzebne takie funkcje jak:

 • dostęp do bankowego kantoru walutowego,
 • możliwość zamówienia terminala płatniczego,
 • konto firmowe z księgowością online,
 • zintegrowana z rachunkiem bramka płatnicza,
 • usługa finansowania faktur (faktoring).

Jeśli do rozwinięcia i prowadzenia biznesu potrzebujesz dodatkowych środków, przyjrzyj się też ofercie kredytów dla firm w poszczególnych bankach. Niekiedy bowiem założenie konta firmowego zapewnia możliwość uruchomienia w nim automatycznie kredytu odnawialnego, czy też zamówienia karty kredytowej. Warto więc porównać warunki takich produktów, aby wybrać w miarę możliwości jak najtańszą opcję finansowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta dla firmy?

Przy wyborze konta firmowego koniecznie zwróć uwagę także na promocje. Dlaczego? Ponieważ możesz dzięki nim zyskać wiele bonusów, a nawet zarobić dodatkowe pieniądze. Banki proponują w ramach takich promocji np.:

 • zwroty za zakup paliwa lub ogólnie za transakcje bezgotówkowe kartą (moneyback),
 • premie pieniężne za samo otwarcie konta i potem za aktywne użytkowanie rachunku,
 • zniżki na wybrane usługi.

Niektóre promocje przewidują możliwość zyskania nawet 2-3 tys. zł w gotówce, a więc sum, które na pewno przydadzą się nie tylko początkującemu przedsiębiorcy. Warto tutaj wiedzieć, że wiele osób ze względu na takie bonusy decyduje się wręcz na zmianę konta firmowego lub otwarcie drugiego rachunku.

Dowiedz się więcej: Czy można mieć dwa konta firmowe?

W jakim banku najlepiej założyć konto dla firmy?

Wiesz już, jakie konto firmowe będzie najlepsze do prowadzenia Twojego biznesu? Pamiętaj, by przy jego wyborze zwrócić uwagę na wiele elementów. Również te, które Tobie wydają się ważne, a o których nie wspomnieliśmy w niniejszym artykule. Być może na przykład znaczenie będzie miało dla Ciebie to, aby mieć łatwy dostęp do placówek bankowych, czy też szerokiej sieci darmowych bankomatów. A może preferujesz bank, który zapewni Ci dostęp do specyficznych usług np. korzystnego leasingu maszyn i pojazdów.

Jeśli masz wątpliwości, w jakim banku założyć rachunek dla firmy, skorzystaj z gotowych rankingów takich kont. Ułatwiają one podjęcie decyzji, ponieważ prezentują w jednym miejscu najważniejsze warunki prowadzenia poszczególnych rachunków, a także ich największe zalety np. wynikające z promocji.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.