Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zalety konta firmowego z księgowością

Coraz więcej banków proponuje przedsiębiorcom konto firmowe z księgowością, a więc z dodatkową usługą, która pomaga prowadzić samodzielnie rozliczenia w ramach bankowości elektronicznej. Sprawdź, na czym to polega i jakie ma zalety, a także dla kogo takie konto z księgowością w pakiecie będzie dobrym rozwiązaniem.

Już przy zakładaniu firmy należy przemyśleć kwestię prowadzenia księgowości. Zadanie to można powierzyć profesjonalnemu biuru rachunkowemu bądź zająć się rozliczeniami samodzielnie. W tym drugim przypadku pomocne są różne narzędzia online, które dzięki intuicyjnej obsłudze sprawiają, że z księgowaniem może sobie poradzić niemal każdy. Takie narzędzia dostarczają również banki, oferując konta firmowe z księgowością online w pakiecie.

Konto firmowe z księgowością – co to za oferta?

Konto firmowe z księgowością to nic innego jak standardowy rachunek bankowy dla przedsiębiorstw, który zapewnia dostęp do specjalnego narzędzia do samodzielnego prowadzenia rozliczeń księgowych online. W zależności od banku narzędzie to może być elementem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, albo być udostępnione na osobnej platformie internetowej.

E-księgowość w ramach konta firmowego jest opcją dodatkową i nieobligatoryjną. W każdym banku zatem oferującym takie narzędzie klient może samodzielnie zdecydować, czy będzie z niego korzystał, czy nie.

Ważne! Zanim przeczytasz o prowadzeniu księgowości w banku, sprawdź, czy trzeba mieć konto firmowe i do czego może być Ci potrzebne.

Dla kogo przeznaczone jest konto firmowe z księgowością?

W większości banków usługa księgowości online przeznaczona jest głównie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Można więc prowadzić w banku wyłącznie księgowość uproszczoną swojej firmy, czyli za pomocą:

Tylko wybrane banki umożliwiają w ramach konta firmowego prowadzenie pełnej księgowości. Przypomnijmy, że jest ona podstawą rozliczeń przede wszystkim dla spółek z o.o. oraz akcyjnych. Jest ona jednak na tyle skomplikowana, że wymaga specjalnego oprogramowania. Z tego też względu banki udostępniają swoim klientom w tym zakresie po prostu możliwość korzystania z profesjonalnych rozwiązań online dostarczanych przez podmioty zewnętrzne.

Zakres usług księgowych w koncie firmowym

Każdy z banków oferujących konto firmowe z księgowością proponuje zazwyczaj różne pakiety usług księgowych. Dzięki temu przedsiębiorca może wybrać tylko te, z których faktycznie chce korzystać. Zakres takich usług obejmuje najczęściej:

 • wystawianie faktur,
 • wprowadzanie dokumentów kosztowych,
 • narzędzie do automatycznego księgowania wprowadzonych dokumentów,
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych z opcją automatycznego naliczania amortyzacji,
 • generowanie deklaracji podatkowych, w tym także deklaracji VAT oraz plików JPK_V7 i JPK-VAT z możliwością ich automatycznej wysyłki do urzędu skarbowego,
 • automatyczne wyliczanie składek z tytułu ubezpieczeń społecznych do ZUS.

Banki zdają sobie sprawę, że dla wielu początkujących przedsiębiorców wykonywanie powyższych czynności może wydawać się zbyt skomplikowane. Właśnie dlatego zwykle oferują im wsparcie księgowej, z którą można się w każdej chwili skontaktować telefonicznie lub online i poprosić o pomoc.

Oprócz tego wiele banków udostępnia w ramach usługi dodatkowe narzędzia wspomagające rozliczanie finansów firmy. Są to np. usługi windykacyjne, faktoring, czy też specjalne moduły do planowania budżetu.

Ile kosztuje księgowość w banku?

Cennik usług księgowych w biurach rachunkowych dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zaczyna się od stawek około 300 zł netto za miesiąc. A ile kosztuje księgowość w banku?

W zależności od oferty korzystanie z modułów umożliwiających samodzielne prowadzenie księgowości uproszczonej dla firmy kosztuje około 150 zł miesięcznie. Są to więc dość podobne stawki jakie obowiązują w innych platformach do prowadzenia księgowości online.

Znaleźć jednak można i banki, w których taka opłata wynosi zaledwie 15-20 zł za miesiąc. Ceny te nie uwzględniają jednak ewentualnego wsparcia księgowej. Zazwyczaj całkowicie za darmo w ramach konta firmowego można natomiast korzystać z modułu do wystawiania faktur.

Zalety konta firmowego z księgowością

Czy warto zdecydować się na konto firmowe z księgowością? Na pewno warto je rozważyć, ponieważ rozwiązanie to ma wiele zalet:

 • możliwość prowadzenia wszystkich rozliczeń firmy w wygodny sposób w bankowości elektronicznej, a wielu przypadkach także w aplikacji mobilnej,
 • automatyczne księgowanie wielu zdarzeń gospodarczych dzięki połączeniu modułu księgowego z rachunkiem bankowym,
 • intuicyjna obsługa programu, z którą poradzi sobie każdy,
 • możliwość skorzystania ze wsparcia profesjonalnej księgowej,
 • dostęp do dodatkowych narzędzi np. do monitoringu i windykacji należności,
 • niski koszt usługi.

Warto też dodać, że większość banków oferuje możliwość przetestowania e-księgowości w ramach rachunku całkowicie za darmo np. przez jeden miesiąc. Potem już po wykupieniu usługi można także w każdej chwili z niej zrezygnować.

Dla kogo konto firmowe z księgowością to dobre rozwiązanie?

Konto firmowe z księgowością to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących przedsiębiorców, którzy zdecydowali się prowadzić biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Na początku liczba dokumentów księgowych zwykle bowiem nie jest duża, dlatego każdy przedsiębiorca z powodzeniem poradzi sobie z ich wprowadzeniem do systemu. Zamiast wykupywać usługę księgowości online w zewnętrznej firmie, najwygodniej w takim przypadku po prostu skorzystać z gotowych narzędzi dostępnych w bankowości elektronicznej.

Dopiero wraz z rozwojem firmy, gdy pojawi się taka potrzeba, można przekazać zadania związane z rozliczaniem działalności gospodarczej specjalistom. Jednak i tutaj przychodzą z pomocą banki, ponieważ w wielu z nich wystarczy w takiej sytuacji wykupić nieco droższy pakiet, by rozliczaniem firmy zajęła się profesjonalna księgowa. Wówczas wystarczy jej co miesiąc przesyłać elektronicznie wszystkie dokumenty, by mogła dokonać ich ewidencji w księgach rachunkowych oraz wypełnić niezbędne deklaracje podatkowe.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.