MamBiznes.pl

Ile na ZUS płacą Polacy, którzy założyli firmy w Wielkiej Brytanii?

Pobieranie danych ...

Składki płacone na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jedna z głównych barier dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem. Comiesięczny przelew składek niezależnie od tego czy firma przynosi dochody skutecznie zniechęca część osób, które myślą o założeniu firmy. Inni właśnie z tego powodu decydują się na własną firmę w Wielkiej Brytanii.


foto: ZUS


Polacy prowadzą już 22 tysiące firm na Wyspach. Pod tym względem jesteśmy w pierwszej dziesiątce narodowości, które rozkręciły swój biznes w Wielkiej Brytanii – tak wynika z najnowszego raportu think thanku Centre for Entrepreneurs i DueDil, sprawdzającego aktywność ekonomiczną imigrantów. Co zachęca Polaków do rozkręcania biznesu w Anglii? Osoba prowadząca jednoosobową działalność w Wielkiej Brytanii płaci składki na ubezpieczenie społeczne dopiero, gdy jego działalność przynosi dochody. Obecnie na starcie początkujący przedsiębiorca płaci miesięcznie 11 funtów z tytułu ubezpieczeń społecznych. 

Uwaga: jeśli prowadzisz biznes za granicą napisz do nas na kontakt@mambiznes.pl

Dla porównania w tym roku młoda firma przez pierwsze dwa lata swojej działalności płaci co miesiąc dokładnie 446,88 zł(lub 434,02 zł bez ubezpieczenia chorobowego), co daje około 79 funtów. Po dwuletnim okresie preferencyjnych warunków składki rosną. Firma działająca na rynku dłużej niż dwa lata płaci obecnie 1095 zł a więc około 193 funty. Warto podkreślić, że przelewy do ZUS właściciel firmy musi wykonać niezależnie czy jego biznes generuje dochody czy jest „na minusie”. Te różnice powodują, że coraz więcej Polaków decyduje się na założenie firmy w Wielkiej Brytanii.- Odpowiednik ZUS-u w UK to tak zwany HMRC – HM Revenue  & Customs. Osoba prowadząca jednoosobową działalność płaci 2,70 funta tygodniowo składki na National Insurance. To jest jedyny koszt jaki ponosi osoba samozatrudniona bez zarobkow.  Następnie wraz z tym jak zwiększają się Twoje zarobki zaczynasz płacić większe składki – mówi Dawid Czerniak, który założył w Wielkiej Brytanii firmę SLT Media.

Wtóruje mu Tomasz Olszewski handlujący w UK płytami winylowymi, który dodaje, że na korzyść Wielkiej Brytanii przemawia także podejście urzędników. – Uwielbiam angielskich urzędników, nawet jeśli czasami bywają ślamazarni. Mówię to z przykrością bo w Polsce miałem depresję, gdy czekała mnie wizyta w urzędzie. W UK, wiem, że wszystko zostanie załatwione po mojej myśli, w miłej i kulturalnej atmosferze. Nawet jeśli chodzi o zaległe płatności czy inne przykre sprawy, to wszystko odbywa się spokojnie, bez niepotrzebnych emocji – mówi właściciel Winylowo.com.

Pod względem nacji, które prowadzą biznes w UK Polacy zajmują szóste miejsce. Przed nami są tylko Irlandczycy, Hindusi, Niemcy, Amerykanie oraz Chińczycy. Za nami znaleźli się Włosi, Pakistańczycy i Nigeryjczycy.

– Firmę założył w Anglii i sprzedaje na cały świat

– Polak odniósł w sieci globalny sukces

– Polak robi e-biznes w Wielkiej Brytanii

Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl

Pobieranie danych ...