Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile kosztuje własna firma?

jednoosobowa działalność gospodarcza koszty

Młodzi przedsiębiorcy najchętniej wybierają formę jednoosobowej działalności gospodarczej, gdy myślą o własnym biznesie. Sprawdzamy jakie koszty miesięcznie należy ponieść zakładając i prowadząc swoją działalność. Warto również pamiętać o kosztach uzyskania przychodu przy JDG.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może być nie lada wyzwaniem. Ważne, aby przygotować się do roli przedsiębiorcy, znać swoje prawa oraz obowiązki. Kluczowe są również koszty, które należy ponieść przy zakładaniu, a następnie prowadzeniu własnego biznesu. Niektórych z nich nie da się uniknąć, jednak pojawią się opłaty, które warto optymalizować.

Pod lupę bierzemy koszty jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli najprostszej i najchętniej wybieranej formy prowadzeniu biznesu. Jest ona rozwiązaniem nie tylko dla osób samozatrudnionych, ale również dla przedsiębiorców, którzy planują zatrudniać pracowników. Jednak warto pamiętać, że w tym drugim przypadku odpowiada on za zobowiązania osób, które zatrudnia w firmie.

Poniżej przedstawiamy jakie koszty należy ponieść przy zakładaniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Warto przeczytać: Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?

Koszty rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoby, które myślą o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, mogą obawiać się poniesienia początkowych kosztów związanych z rejestracją. Nic bardziej mylnego. Oczywiście konieczna jest rejestracja działalności za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu należy złożyć wniosek rejestracyjny CEIDG-1. Dzięki temu składany jest również wpis do krajowego rejestru sądowego, co umożliwia nadanie m.in. numeru NIP oraz REGON.

Nie należy zapominać o zgłoszeniu do ZUS-u, ponieważ na przedsiębiorcę czekają zobowiązania podatkowe. Cały proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatny. Choć inna sytuacja ma miejsce w przypadku założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ wiążę się to już z kosztami na starcie. Kapitał zakładowy nie może być niższy niż 5 tys. zł.

Początkowe koszty działalności

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna, jednak przedsiębiorca musi pamiętać o wydatkach związanych bezpośrednio z prowadzeniem firmy. Pierwszym z nich może być założenie konta bankowego dla działalności. Konto firmowe muszą posiadać płatnicy podatku VAT. Założenie i prowadzenie takiego konta bankowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej to najczęściej koszt kilku bądź kilkunastu zł miesięcznie, w zależności od oferty.

Przedsiębiorca powinien również już na starcie zastanowić się nad prowadzeniem księgowości. Oczywiście może to robić samodzielnie, ale również może zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Prowadzenie na własną rękę nie musi wiązać się z większym wyzwaniem, o ile jesteśmy na bieżąco w zmianach podatkowych. W przypadku wyboru zewnętrznej księgowości, miesięczny koszt dla jednoosobowej działalności gospodarczej może wahać się od 200 do 400 zł. Cena może być zależna od liczby rozliczanych faktur w danym miesiącu.

Wielu osobom prowadzenie firmy może kojarzyć się z obowiązkowym posiadaniem pieczątki. Jednak nie jest ona wymagana. To od przedsiębiorcy zależy, czy zdecyduje się na jej wyrobienie. W tym przypadku koszt może zamknąć się w kwocie kilkudziesięciu złotych.

Podatki dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku dochodowego, czyli PIT. Pracownik na etacie nie ma wpływu na wysokość tego podatku, natomiast osoba prowadząca swoją firmę ma pewien wpływ na wysokość przelewu do urzędu skarbowego. Należy zacząć od wyboru odpowiedniej formy opodatkowania.

Do wyboru są trzy możliwości:

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych. Mowa o skali podatkowej, czyli 12% do I progu podatkowego w wysokości 120 tys. zł dochodu oraz 32% wchodząc w II próg podatkowy. Na ten moment kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł, choć w planach jest podwyższenie do 60 tys. zł.
  • Podatek liniowy. Jest on niezależny od wysokości dochodu, wynosi 19%. Jest to odpowiednia forma dla przedsiębiorców osiągających wysokie dochody i wysokie koszty.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie każda działalność może skorzystać z tej formy opodatkowania. Stawka podatku waha się od 2% do 17%, w zależności od prowadzonego biznesu.

Warto przeczytać: Podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie zostanie na razie zrealizowane, wynika z zapowiedzi Donalda Tuska

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie uniknie opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym oraz zdrowotnym. Należy pamiętać, że naliczanie składki zdrowotnej zmieniło się już w ubiegłym roku. Jej wysokość jest zależna od formy opodatkowania, którą wybraliśmy w poprzednim kroku. Przy skali podatkowej wynosi ona 9% dochodu. Składka na podatku liniowym wynosi 4,9% uzyskanego dochodu w poprzednim miesiącu. Natomiast na ryczałcie składka zdrowotna zależy od wysokości dochodu wypracowanego w danym roku kalendarzowym.

Warto pamiętać, że od dłuższego czasu nie można już odliczyć części składki zdrowotnej od podatku. W przypadku składki na ubezpieczenie społeczne, przedsiębiorca może skorzystać z przysługujących mu ulg, o których pisaliśmy niedawno. Mowa o Uldze na Start, Małym ZUSie oraz Małym ZUSie Plus. Osoba, której nie przysługują ulgi, jest zobowiązana do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Minimalna podstawa w 2023 roku wynosi 4161 zł, natomiast w 2024 roku wzrośnie już do 4694,60 zł.

Koszty uzyskania przychodu

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala zaliczyć dodatkowe koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu przedsiębiorca może w danym miesiącu obniżyć podatki, które trafiają z jego konta do urzędu skarbowego. Tej możliwości nie mają osoby, które przy wyborze formy opodatkowania zdecydowały się na ryczałt opłacany od przychodu.

Do kosztów uzyskania przychody można zaliczyć wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do najczęstszych należą:

  • koszty księgowości,
  • koszty usług elektronicznych: internet, abonament na telefon,
  • zakup sprzęt elektronicznego: telefon służbowy, laptop czy drukarka,
  • wydatki związane z promocją oraz marketingiem firmy,
  • wynajem lokalu na prowadzenie firmy,
  • leasing pojazdów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Kalkulacja jednoosobowej działalności gospodarczej

Rejestracja własnej działalności gospodarczej jest wolna od opłat. Ponadto, ten proces można w pełni zrealizować online, bez wychodzenia z domu. Pierwsze koszty mogą się pojawić w kolejnym kroku zakładania firmy przy wyborze specjalisty od księgowości czy też założenia konta firmowego w banku.

Kluczowy jest również wybór formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej, który ma wpływ na wysokość podatku dochodowego. Prowadzenie firmy wiąże się również z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Jednak w pierwszych latach prowadzenia działalności przewidziano kilka ulg dla przedsiębiorców, jeżeli spełnią oni wymagania.

Ostateczne koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej zależą od wyborów przedsiębiorcy, ale również branży, w której działa. Przed założeniem firmy, warto uwzględnić wszystkie koszty i składki.

Warto przeczytać: Wiedza o podatkach nie jest mocną stroną Polaków. Nadal sporo osób nie korzysta z przysługujących im ulg

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Daniel 23 maj 2024 (12:09)

Profesjonalna obsługa prawna firmy to fundament sukcesu. Dzięki Kancelarii Semper Paratus mamy pewność, że wszystko jest zgodne z prawem. Zobacz więcej na: https://kancelaria-semperparatus.uk/services/obsluga-prawna-firm/.